Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2020, Nr 1 (296) |


• Plusy i minusy 2019 – doroczne podsumowanie wydarzeń w branży • Na wylot. Geodezyjna obsługa budowy tunelu w ciągu trasy S7 – „Zakopianki” • Daleko i dokładnie – pomiary GNSS-RTK na długich wektorach • Morze trudności. O problemach geodezji związanej z wodami morskimi i śródlądowymi rozmawiamy ...

powrót

Anna Wardziak

Światem będą rządzić algorytmy i dane

A skoro tak, to trend ten zapewne nie ominie geomatyki – przewidują zajmujący się jej rozwojem specjaliści
(Panel dyskusyjny XXIX Konferencji Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej)

Dr hab. Jacek Kozak, prof. Elżbieta Bielecka, dr inż. Adam Iwaniak, dr hab. inż. Dariusz Gotlib oraz dr hab. Marek Baranowski
Dr hab. Jacek Kozak, prof. Elżbieta Bielecka, dr inż. Adam Iwaniak, dr hab. inż. Dariusz Gotlib oraz dr hab. Marek Baranowski
Obecnie można też mówić o trendzie szybkiego wzrostu użyteczności społecznej informacji geoprzestrzennej oraz jej cywilizacyjnego znaczenia w skali lokalnej, regionalnej, krajowej oraz międzynarodowej – podkreślił podczas XXIX konferencji PTIP honorowy prezes PTIP prof. Jerzy Gaździcki. Nestor polskiej geomatyki (profesor przez 50 lat, do listopada 2018 r., sprawował funkcję prezesa Towarzystwa) przekonywał, że utrzymanie tego trendu powinno być przedmiotem troski i starań wszystkich zainteresowanych, a zwłaszcza naszego środowiska naukowego i zawodowego.

Współczes­ne wyzwania cywilizacyjne stojące przed geoinfor­ma­tyką wskazywał z kolei aktu­al­ny prezes PTIP dr hab. Marek Baranowski. Zmiany środowis­ka (klimatyczne), wojna nuklearna czy przełomowe technologie to niektóre z nich. W tej ostatniej grupie jego zdaniem są m.in.: big data, sieci danych, sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI), uczenie maszynowe, nowe sensory (miniaturyzacja), przetwarzanie rozproszone, przetwarzanie w chmurze czy rozszerzona rzeczywistość. Marek Baranowski za izraelskim historykiem Yuvalem Noahem Hararim – uważanym za jednego z najważniejszych współczesnych myślicieli – powtórzył, że już wkrótce „światem będą rządzić algorytmy i dane”, a skoro tak, to trend ten zapewne nie ominie geomatyki.

Aby rzucić na ten problem nieco więcej światła, grono panelistów podjęło próbę analizy głównego tematu konferencji „Geoinformacja wobec wyzwań cywilizacyjnych”. Do dyskusji zostali zaproszeni specjaliś­ci zajmujący się systemami informacji przestrzennej, w tym troje geodetów: prof. Elżbieta Bielecka (Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej, wiceprezes PTIP), dr hab. inż. Dariusz Got­lib (Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej), dr inż. Adam Iwaniak (Wrocławski Instytut Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji Sp. z o.o. oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), a także geograf dr hab. Jacek Kozak (kierownik Zakładu Systemów Informacji Geograficznej, Kartografii i Teledetekcji Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Podczas debaty moderowanej przez prezesa PTIP Marka Baranowskiego mówiono m.in. o tym, jakie są najistotniejsze trendy zmian cywilizacyjnych wpływających na geomatykę, a także które obszary badań i zastosowań geomatyki będą w najbliższej przyszłoś­ci podlegały najsilniej zmianom technologicznym i cywilizacyjnym...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS