Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2020, Nr 1 (296) |


• Plusy i minusy 2019 – doroczne podsumowanie wydarzeń w branży • Na wylot. Geodezyjna obsługa budowy tunelu w ciągu trasy S7 – „Zakopianki” • Daleko i dokładnie – pomiary GNSS-RTK na długich wektorach • Morze trudności. O problemach geodezji związanej z wodami morskimi i śródlądowymi rozmawiamy ...

powrót

Damian Czekaj

Niekończąca się opowieść

I Otwarte Forum Dyskusyjne ws. Samorządu Zawodowego Geodetów Uprawnionych,
Warszawa, 10 grudnia 2019 r.

Organizacje geodezyjne i kartograficzne chcą dalej rozmawiać o utworzeniu samorządu zawodowego – tak jednym zdaniem można podsumować spotkanie zorganizowane pod koniec roku przez Porozumienie Apel 45. Nie sformułowano żadnych konkretnych wniosków, a kontrowersje wzbudziła już chociażby kwestia, kogo taki samorząd miałby zrzeszać.

Forum zostało podzielone na dwie części. W pierwszej odbyła się debata, którą poprowadził Rafał Kras­ka z Geodezyjnej Izby Gospodarczej. Na wstępie przypomniał on inicjatywy z ostatnich lat, których celem było utworzenie samorządu. Z tematem tym mierzyły się w 2002 r. Geodezyjna Izba Gospodarcza oraz Polska Geodezja Komercyjna, a w 2008 r. Federacja Organizacji Przedsiębiorców Geodezyjnych (zrzeszająca GIG, PGK oraz Zachodniopomorską Geodezyjną Izbę Gospodarczą). Najbardziej obszerne opracowanie zatytułowane „Koncepcja samorządu zawodowego geodetów i kartografów” powstało w 2014 r. W jego tworzenie zaangażowali się przedstawiciele Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Stowarzyszenia Kartografów Polskich, Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego, GIG, PGK i Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Jak dobrze wiemy, wszystkie te działania prowadziły donikąd.

(...)
Jeszcze przed rozpoczęciem debaty głos zabrał główny geodeta kraju. – W naszym Prawie geodezyjnym i kartograficznym jest pewna wzmianka o samorządzie zawodowym – zauważył Waldemar Izdebski. – W art. 7 w zadaniach służby geodezyjnej i kartograficznej wymienione zostało nadawanie uprawnień do czasu powołania odpowiednich samorządów zawodowych – przypomniał. GGK podał także dwa warunki niezbędne do utworzenia samorządu zawodowego: musi on być akceptowany przez znaczącą większość środowiska i jego powstanie nie może mieć niekorzystnego wpływu na jakość i sprawność funkcjonowania PZGiK oraz służby geodezyjnej i kartograficznej.

W toku dyskusji przedstawiciele wszystkich reprezentowanych organizacji zadeklarowali, że są za utworzeniem samorządu zawodowego lub chcą na ten temat rozmawiać. – Stowarzyszenie Geodetów Polskich nie jest przeciwne powstaniu samorządu, ale jego budowanie powinno być oparte na wzajemnym porozumieniu i wymaga spokojnej dyskusji – powiedział prezes SGP Janusz Walo. Takie oświadczenie wszystkich organizacji nie powinno dziwić, skoro już w podpisanym w maju 2018 r. porozumieniu o współpracy „Apel 45” (wśród sygnatariuszy nie było wtedy tylko OZZG) znalazł się zapis: „partnerzy porozumienia niezwłocznie przystąpią do kontynuacji dialogu na temat możliwości ewentualnego utworzenia samorządu zawodowego w najbliższej przyszłości”...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS