Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2020, Nr 1 (296) |


• Plusy i minusy 2019 – doroczne podsumowanie wydarzeń w branży • Na wylot. Geodezyjna obsługa budowy tunelu w ciągu trasy S7 – „Zakopianki” • Daleko i dokładnie – pomiary GNSS-RTK na długich wektorach • Morze trudności. O problemach geodezji związanej z wodami morskimi i śródlądowymi rozmawiamy ...

powrót

Rozmawiał Damian Czekaj

Morze trudności

O problemach geodezji związanej z wodami morskimi i śródlądowymi rozmawiamy z ANTONIM MYŁKĄ, pracownikiem Akademii Morskiej w Szczecinie, byłym wojewódzkim inspektorem nadzoru geodezyjnego i kartograficznego

DAMIAN CZEKAJ: Jak sobie radzi geodezja morska w Polsce?

ANTONI MYŁKA: Cała geodezja chyli się ku upadkowi, więc trzeba znaleźć coś, co mogłoby być nowym odbiciem. Gdzie go szukać? Po szczycie klimatycznym w Katowicach [2-16 grudnia 2018 r. – red.] poświęconym problemom m.in. ocieplenia klimatu, zanieczyszczenia środowiska i energetyki odpowiedź nasuwa się sama – szansą jest energetyka odnawialna. W 2016 r. byłem na naradzie w Warszawie związanej z podsumowaniem prac nad nowelizacją ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, gdzie przedstawiono koncepcję budowy na morzu ponad 700 siłowni wiatrowych – 200-metrowych wiatraków o mocy 5 MW każdy. Miałyby one znajdować się w wyłącznej strefie ekonomicznej, dwadzieścia kilka kilometrów od plaży. Z inwestycją tą wiązałoby się choćby położenie ponad 35 tys. km kabli do odbioru energii. To wszystko należałoby zlokalizować i wytyczyć, omijając tereny wojskowe, składowiska broni chemicznej z czasów II wojny światowej czy np. obszar Ławicy Słupskiej, gdzie na wielką skalę wydobywany będzie żwir.
Temat energetyki odnawialnej i siłowni wiatrowych na morzu nabrał rumieńców po szczycie w Katowicach, ale nadal nie rozwiązaliśmy bardzo ważnego problemu – nie ma na czym projektować. Brakuje odpowiednich map, bo mapy nawigacyjne nie nadają się do celów inwestycyjnych. Musimy stworzyć kataster wodny dla morza terytorialnego. Główny geodeta kraju powinien zainteresować się tym tematem. Jego realizacja wiązałaby się bowiem z wieloma zleceniami dla branży geodezyjnej. Dużo mówi się też o planach zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich czy morskim systemie informacji przestrzennej. Z tymi zadaniami nie sposób ruszyć bez rzetelnych map i baz geodezyjnych.

Nie potrafimy czy nie chcemy takich map wykonać?

Od lat dysponujemy już odpowiednią technologią, którą można tu zastosować. Nie wszyscy wiedzą, że Polska jest właścicielem „działki” na Pacyfiku o powierzchni 75 tys. km kw. Jest to obszar równy około 1/4 powierzchni naszego kraju, którą mamy prawo eksploatować. Pozyskujemy tam konkrecje polimetaliczne zawierające metale ziem rzadkich znacznie droższe od złota. Aby móc wydobywać te złoża, potrzebne są mapy dna. I takie opracowania robimy już od wielu lat...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje zabytkowe młyny
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama