wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Styczeń 2020, Nr 1 (296) |


• Plusy i minusy 2019 – doroczne podsumowanie wydarzeń w branży • Na wylot. Geodezyjna obsługa budowy tunelu w ciągu trasy S7 – „Zakopianki” • Daleko i dokładnie – pomiary GNSS-RTK na długich wektorach • Morze trudności. O problemach geodezji związanej z wodami morskimi i śródlądowymi rozmawiamy ...

powrót

Jerzy Królikowski

Plusy i minusy 2019

Tym razem w naszym tradycyjnym podsumowaniu roku liczbowo przeważa optymizm, a jakościowo – pesymizm. Perspektywy na nowy rok są zatem wielkim znakiem zapytania.

Od lat osoby życzliwe geodezji powtarzają: jeśli chcecie coś politycznie ugrać, grajcie do jednej bramki. Perypetie nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego pokazują, że ta prosta prawda do wielu wciąż nie dociera. Prob­lemy zaczęły się wtedy, gdy po konsultacjach społecznych hurtowo odrzucono wiele uwag bez szerszego merytorycznego uzasadnienia (odniesienie się do kilkuset postulatów zajęło raptem 20 stron). Posypały się wówczas: listy otwarte do możnych tego kraju, poważne oskarżenia bez poważnych dowodów, pranie brudów w mediach, setki anonimowych komentarzy z wzajemnie zwalczających się farm trolli czy ostentacyjne odwoływanie debaty, o której wszyscy dawno już zapomnieli. Patrząc na te walki w kisielu, przestańmy się wreszcie dziwić decydentom, że problemy geodezji omijają szerokim łukiem. (...)

+ Bardzo dobrą wiadomością ze sfer rządowych jest za to nagroda premiera dla pracy doktorskiej Agnieszki Pęski-Siwik z AGH. O jej przyznanie wnioskował senat uczelni, podkreślając, że dysertacja stanowi ważny wkład w rozwój systemów tworzenia i weryfikacji danych katastralnych. Jeszcze niech tylko premier wdroży wnioski z tej pracy do praktyki, a geodezja będzie dziedziną mlekiem i miodem płynącą. (...)

? W nowym parlamencie mamy rekordowo mało geodetów – tylko dwoje posłów i trzech senatorów. Nie jest to jednak szczególny powód do zmartwień, bo nawet gdy było ich znacznie więcej, żadnych profitów geodezja z tego nie miała...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS