wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Geoida od GOCE
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001200220032004
2005200620072008200920102011201220132014
20152016201720182019
| Wrzesień 2019, Nr 9 (292) |


• Rewolucja nadchodzi, czyli lotnicze skanery jednofotonowe i skanery Geigera • Rozumiem metrologię – mówi nowy prezes Głównego Urzędu Miar Radosław Wiśniewski • Na razie jest trudniej. Warszawski system zarządzania PZGiK już działa • Co kryje KIUT? Fakty i mity wokół Krajowej Integracji Uzbrojenia Terenu • Koło ...

powrót

oprac. Anna Wardziak

Dla geografów i geodety

Medale Stowarzyszenia Kartografów Polskich 2019

Aż cztery osoby otrzymały w br. „Medale Stowarzyszenia Kartografów Polskich im. prof. Andrzeja Makowskiego za istotny wkład w rozwój kartografii”. Do grona laureatów dołączyli: prof. Tadeusz Chrobak, Jerzy Ostrowski, dr hab. Jacek Pasławski oraz dr hab. Wiesława Żyszkowska. Medale uroczyś­cie wręczono przy okazji świętowania dwóch rocznic: 65-lecia studiów kartograficznych na Politechnice Warszawskiej (7 czerwca) i 20-lecia Stowarzyszenia Kartografów Polskich (Wrocław, 11-12 czerwca).

Idea medalu została zainicjowana przez kartografów w 2014 r., tuż po śmierci prof. Andrzeja Makowskiego związanego z Wydziałem Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Ten wybitny specjalista w zakresie kartografii, systemowego opracowywania i wydawania map oraz teorii barwy uznawany jest za ojca pomysłodawcę SKP, przez lata wspierającego stowarzyszenie.

Medal przyznawany jest okazjonalnie osobom, które istotnie przyczyniły się do rozwoju polskiej lub światowej kartografii, o uznanej renomie w środowisku, z wieloletnimi wyróżniającymi się osiąg­nięciami natury naukowej, dydaktycznej, produkcyjnej, organizacyjnej i popularyzatorskiej. Projekt medalu wykonał dr Waldemar Spallek z Zakładu Geoinformatyki i Kartografii Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwszy medal przyznano prof. Władysławowi Pawlakowi w 2015 r., kolejne w 2017 r. otrzymali: prof. Ewa Krzywicka-Blum, prof. Janusz Gołaski oraz Izabella Krauze-Tomczyk (GEODETA 6/2017). Zarówno dotychczasowi, jak i tegoroczni laureaci wpisują się w najlepsze tradycje polskiej kartografii. Większość stanowią geografowie, ale są wśród nich także geodeci.

Prof. Tadeusz Ryszard Chrobak
(ur. w 1941 r. w Krakowie) – jest jedynym odznaczonym w tym roku geodetą. Jako członek kores­pondent Polskiej Akademii Umiejętności w szerokim zakresie łączy pracę naukową z praktyką. Po ukończeniu w 1965 r. studiów geodezyjnych na Akademii Górniczo-Hutniczej pracował w produkcji, trzykrotnie na dużych kontraktach zagranicznych. Według jego koncepcji został zrealizowany dla Krakowa pierwszy w Polsce system informacji przestrzennej wyróżniony wieloma nagrodami. Profesor Chrobak był przez 40 lat (1973-2013) nauczycielem akademickim na AGH i przez 5 lat (2004-2009) pracownikiem naukowo-dydaktycznym Politechniki Warszawskiej.
Stopień naukowy doktora uzyskał na podstawie pracy „Uogólniona metoda metryczna badania przekształceń podobnych przy użyciu reprokamery” (1978), a doktora habilitowanego nauk technicznych – na podstawie rozprawy „Badanie przydatności trójkąta elementarnego w komputerowej generalizacji kartograficznej” (2000). Na tytuł profesora zwyczajnego przyszedł czas w roku 2008...

Pełna treść artykułu we wrzesniowym wydaniu miesięcznika GEODETA


powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt