wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Wrzesień 2019, Nr 9 (292) |


• Rewolucja nadchodzi, czyli lotnicze skanery jednofotonowe i skanery Geigera • Rozumiem metrologię – mówi nowy prezes Głównego Urzędu Miar Radosław Wiśniewski • Na razie jest trudniej. Warszawski system zarządzania PZGiK już działa • Co kryje KIUT? Fakty i mity wokół Krajowej Integracji Uzbrojenia Terenu • Koło ...

powrót

oprac. Anna Wardziak

Dla geografów i geodety

Medale Stowarzyszenia Kartografów Polskich 2019

Aż cztery osoby otrzymały w br. „Medale Stowarzyszenia Kartografów Polskich im. prof. Andrzeja Makowskiego za istotny wkład w rozwój kartografii”. Do grona laureatów dołączyli: prof. Tadeusz Chrobak, Jerzy Ostrowski, dr hab. Jacek Pasławski oraz dr hab. Wiesława Żyszkowska. Medale uroczyś­cie wręczono przy okazji świętowania dwóch rocznic: 65-lecia studiów kartograficznych na Politechnice Warszawskiej (7 czerwca) i 20-lecia Stowarzyszenia Kartografów Polskich (Wrocław, 11-12 czerwca).

Idea medalu została zainicjowana przez kartografów w 2014 r., tuż po śmierci prof. Andrzeja Makowskiego związanego z Wydziałem Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Ten wybitny specjalista w zakresie kartografii, systemowego opracowywania i wydawania map oraz teorii barwy uznawany jest za ojca pomysłodawcę SKP, przez lata wspierającego stowarzyszenie.

Medal przyznawany jest okazjonalnie osobom, które istotnie przyczyniły się do rozwoju polskiej lub światowej kartografii, o uznanej renomie w środowisku, z wieloletnimi wyróżniającymi się osiąg­nięciami natury naukowej, dydaktycznej, produkcyjnej, organizacyjnej i popularyzatorskiej. Projekt medalu wykonał dr Waldemar Spallek z Zakładu Geoinformatyki i Kartografii Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwszy medal przyznano prof. Władysławowi Pawlakowi w 2015 r., kolejne w 2017 r. otrzymali: prof. Ewa Krzywicka-Blum, prof. Janusz Gołaski oraz Izabella Krauze-Tomczyk (GEODETA 6/2017). Zarówno dotychczasowi, jak i tegoroczni laureaci wpisują się w najlepsze tradycje polskiej kartografii. Większość stanowią geografowie, ale są wśród nich także geodeci.

Prof. Tadeusz Ryszard Chrobak
(ur. w 1941 r. w Krakowie) – jest jedynym odznaczonym w tym roku geodetą. Jako członek kores­pondent Polskiej Akademii Umiejętności w szerokim zakresie łączy pracę naukową z praktyką. Po ukończeniu w 1965 r. studiów geodezyjnych na Akademii Górniczo-Hutniczej pracował w produkcji, trzykrotnie na dużych kontraktach zagranicznych. Według jego koncepcji został zrealizowany dla Krakowa pierwszy w Polsce system informacji przestrzennej wyróżniony wieloma nagrodami. Profesor Chrobak był przez 40 lat (1973-2013) nauczycielem akademickim na AGH i przez 5 lat (2004-2009) pracownikiem naukowo-dydaktycznym Politechniki Warszawskiej.
Stopień naukowy doktora uzyskał na podstawie pracy „Uogólniona metoda metryczna badania przekształceń podobnych przy użyciu reprokamery” (1978), a doktora habilitowanego nauk technicznych – na podstawie rozprawy „Badanie przydatności trójkąta elementarnego w komputerowej generalizacji kartograficznej” (2000). Na tytuł profesora zwyczajnego przyszedł czas w roku 2008...

Pełna treść artykułu we wrzesniowym wydaniu miesięcznika GEODETA


powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS