Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2019, Nr 9 (292) |


• Rewolucja nadchodzi, czyli lotnicze skanery jednofotonowe i skanery Geigera • Rozumiem metrologię – mówi nowy prezes Głównego Urzędu Miar Radosław Wiśniewski • Na razie jest trudniej. Warszawski system zarządzania PZGiK już działa • Co kryje KIUT? Fakty i mity wokół Krajowej Integracji Uzbrojenia Terenu • Koło ...

powrót

Anna Wardziak

Na razie jest trudniej

Wiele lat oczekiwania i liczne komplikacje poprzedziły wdrożenie systemu zarządzania zasobem geodezyjnym i kartograficznym w Warszawie (tzw. Systemu ZGiK). Od niedawna wykonawcy geodezyjni mogą wreszcie korzys­tać z obsługi przez internet.

Z początkiem lipca ruszyła w stolicy zasadnicza faza wdrażania zintegrowanego systemu informatycznego do obsługi zasobu geodezyjnego i kartograficznego (System ZGiK). Proces ten podzielono na 8 etapów obejmujących różne dzielnice. Biuro Geodezji i Katastru Urzędu m.st. Warszawy ogłosiło, że 8 lipca zakończyło pierwszy – dotyczący dzielnicy Praga-Południe.

W wyniku wdrożenia formatem wymiany danych między wykonawcą prac geodezyjnych a organem prowadzącym państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny (PZGiK) stał się KCD systemu TurboMap oraz wymagany przepisami GML. Do czasu wdrożenia systemu dla całej Warszawy do każdego pliku KCD lub GML wykonawcy muszą dołączać również plik TXT obejmujący wykaz wszystkich punktów opracowania, zgodnie z dotychczasową praktyką. Jednocześ­nie geodetom nieodpłatnie udostępnione zostało oprogramowanie InterMap umożliwiające przygotowywanie map wynikowych prac geodezyjnych oraz plików danych z roboczej bazy w formacie KCD, a także eksport do formatów DXF i DGN.

Sam urząd zauważa, że zanim system zostanie w pełni wdrożony, geodeci muszą liczyć się z utrudnieniami. Z uwagi na konieczność przeprowadzenia migracji danych planowane są kilkudniowe wyłączenia dostępu do środowisk produkcyjnych dotychczasowych systemów informatycznych. W ostatnim czasie nastąpiło także wydłużenie realizacji wniosków i zgłoszeń prac dla całego obszaru stolicy oraz aktualizacji baz danych dla dzielnicy Praga-Południe. Podobnych utrudnień należy spodziewać się przy okazji wdrożeń w kolejnych dzielnicach, tj.:
• etap II – Bemowo i Bielany,
• etap III – Ursus, Włochy, Ursynów,
• etap IV – Mokotów,
• etap V – Wilanów, Wawer, Wesoła,
• etap VI – Śródmieście, Praga-Północ, Rembertów,
• etap VII – Ochota, Wola, Żoliborz,
• etap VIII – Białołęka, Targówek.
O terminach wdrożenia Systemu ZGiK BGiK będzie informować na bieżąco.

• Ponad dekada „wdrażania”

Przypomnijmy, że historia Systemu ZGiK jest długa i sięga 2008 roku, kiedy to ogłoszono pierwszy przetarg na jego wdrożenie. Procedura wyłonienia wykonawcy trwała aż pięć lat. W kwietniu 2013 roku podpisano umowę opiewającą na 18,8 mln zł z konsorcjum w składzie: PGI Compass, WPG SA oraz Bon­air. Niestety, po kolejnych trzech latach (18 lutego 2016 r.) zamawiający zdecydował o odstąpieniu od umowy. Jak informowało wówczas stołeczne Biuro Geodezji i Katastru, decyzja została podyktowana w głównej mierze uchylaniem się wykonawcy od usuwania zgłoszonych wad oraz znaczącym i narastającym opóźnieniem w realizacji umowy. Na dzień odstąpienia od umowy opóźnienie z tytułu przekroczenia terminu realizacji etapu wstępnego wynosiło...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

GEODETA testuje: ContextCapture
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama