wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Wrzesień 2019, Nr 9 (292) |


• Rewolucja nadchodzi, czyli lotnicze skanery jednofotonowe i skanery Geigera • Rozumiem metrologię – mówi nowy prezes Głównego Urzędu Miar Radosław Wiśniewski • Na razie jest trudniej. Warszawski system zarządzania PZGiK już działa • Co kryje KIUT? Fakty i mity wokół Krajowej Integracji Uzbrojenia Terenu • Koło ...

powrót

Rozmawiał Damian Czekaj

Rozumiem metrologię

Mówi nowy prezes Głównego Urzędu Miar dr hab. inż. Radosław Wiśniewski

fot. Janusz Pająk
fot. Janusz Pająk
DAMIAN CZEKAJ: Nie jest pan metrologiem i raczej nie był pan kojarzony ze środowiskiem metrologicznym. Skąd zatem decyzja o ubieganiu się o stanowisko prezesa GUM?

RADOSŁAW WIŚNIEWSKI: Moja dotychczasowa działalność miała w praktyce bardzo wiele wspólnego z metrologią, ponieważ geodezja i kartografia związana jest z różnymi jej elementami: długością, kątem, pomiarami geometrycznymi. Ale nie zakładałem i nie zakładam, że zostanę rasowym metrologiem. Jestem osobą, która metrologię rozumie oraz potrafi zrozumieć i docenić tych, którzy tę dziedzinę wiedzy uprawiają na co dzień. W długoletniej pracy zawodowej w administracji zdobyłem duże doświadczenie związane z kierowaniem jednostką sektora finansów publicznych oraz kompetencje zarządcze i organizacyjne. Praca w Ministerstwie Cyfryzacji umożliwiła mi poznanie zasad funkcjonowania urzędu centralnego. Wszystkie te przesłanki pozwoliły mi przygotować aplikację konkursową i z powodzeniem uczestniczyć w procedurze naboru. W zarządzaniu urzędem będę bazował na wiedzy ludzi z długoletnim doświadczeniem w praktyce metrologicznej. Mam nadzieję, że to, iż jestem niejako „osobą z zewnątrz”, pozwoli mi na nowe otwarcie: świeże spojrzenie na problemy GUM oraz wypracowanie nowych rozwiązań.

Do tej pory dał się pan poznać głównie jako specjalista w zakresie geoinformacji i gospodarki nieruchomoś­ciami. Doświadczenie zdobyte w tych dziedzinach uda się w jakiś sposób wykorzys­tać na nowym stanowisku?

Już je wykorzystuję w pracy w GUM. Jako prezes zarządzam w imieniu Skarbu Państwa ponad siedemdziesięcioma nieruchomościami zlokalizowanymi na terenie całego kraju. Z doświadczeń informatycznych korzystam z kolei przy koordynacji realizacji projektów w GUM.

Jakie cele stawia pan sobie jako prezes GUM?

Chciałbym doprowadzić do pełnej cyfryzacji procesów w administracji miar oraz administracji probierczej w Polsce, m.in. przez realizację projektu ŚWITEŹ (System Wsparcia Informatycznego Usług Terenowej Administracji Miar), oraz przekształcić GUM w nowoczesną krajową instytucję metrologiczną (NMI – national metrology institute). Kolejna ważna sprawa to kontynuacja projektu...

Pełna treść wywiadu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS