Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2019, Nr 6 (289) |


• Informatyzacji nie odpuszczę nikomu – zapowiada główny geodeta kraju Waldemar Izdebski • Mała nowelizacja, ale wiele wątpliwości. Przebieg konsultacji projektu zmiany Prawa geodezyjnego i kartograficznego • Wypłyń na głębię, czyli pomiary batymetryczne w praktyce geodezyjnej • O nakładaniu się procedur – ...

powrót

Stanisław Białousz

Podział Ziemi Obiecanej

Biblijne opisy granic ziem przydzielonych plemionom Izraela. Ziemie przydzielone potomkom Judy zajmowały największy obszar. Opis ich granic jest dokładny do tego stopnia, że tłumacz tej części księgi Jozuego dodaje komentarz, iż „opis granic ziem plemienia Judy świadczy o talencie kartograficznym autora”.

Pod koniec roku 2018 Instytut Geodezji i Kartografii oraz Wydawnictwo Bernardinum z Pelplina wydały „Atlas Biblijny” pod redakcją Adama Linsenbartha [obszerną rozmowę z redaktorem tego dzieła można znaleźć w GEODECIE 11/2018 – red.]. Byłem informowany przez prof. Linsenbartha i współpracujących z nim autorów najpierw o zamiarze opracowania Atlasu, a później o kolejnych etapach jego powstawania, więc z ciekawością obejrzałem efekt końcowy.

Mimo zainteresowania tematyką biblijną nie czuję się jednak kompetentny do zrecenzowania tego dzieła. Do napisania kilku słów o Atlasie, a właściwie głównie o rozdziale „Podział Ziemi Obiecanej” (pochodzą z niego załączone mapy), w którym jest zawarty opis granic ziem przydzielonych przez Jozuego poszczególnym plemionom Izraela, zainspirowały mnie dwa zdarzenia z przeszłości.

• Granica granicy nierówna

Pierwsze jest związane z początkami mojej pracy jako prostego inżyniera geometry. W latach 60. ubiegłego wieku (kiedy te prawie 60 lat minęło?) mierzyłem dla Spółdzielni „Plan” kilka wsi – jak to się wówczas mówiło – do przygotowania podkładów do klasyfikacji gruntów. Jedną z czynności było ustalenie w uzgodnieniu z sąsiadami przebiegu granic wsi i spisanie protokołu opisu granic. Czasami było to całkiem proste, szczególnie na granicach z Lasami Państwowymi, częś­ciej jednak wymagało negocjacji, a nawet arbitralnych decyzji (którą krawędzią rowu, środkiem czy krawędzią drogi, w którym miejscu w zaroślach nadrzecznych czy w zagajniku?).

W przypadku granic biblijnych nie było takich problemów, ponieważ ziemie zostały nadane decyzją Jozuego. Przebieg granic nie podlegał zatem dyskusji, choć elementy negocjacji i reklamacji (bez skutku) wystąpiły ze strony potomków Józefa. Ponadto inna jest oczywiście szczegółowość opisu granic jednej wsi, a inna rozległych obszarów, które otrzymywały poszczególne plemiona Izraela.

Drugie inspirujące zdarzenie to mój udział w obronie pracy doktorskiej, w której były elementy prawne i dokładnościowe ustalania granic. Podczas dyskusji zapytałem doktoranta (bo pracy nie czytałem), czy w przeglądzie literatury uwzględnił opisy granic zawarte w księdze Jozuego. Odpowiedział, że nie. Nie drążyłem już dalej, czy uważał je za zbyt dalekie od jego badań, czy też nie wiedział, że takie opisy sprzed prawie trzech tysięcy lat istnieją. Nie zdziwiłbym się, gdyby nie wiedział, bo w literaturze fachowej wspomina się o...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama