wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Czerwiec 2019, Nr 6 (289) |


• Informatyzacji nie odpuszczę nikomu – zapowiada główny geodeta kraju Waldemar Izdebski • Mała nowelizacja, ale wiele wątpliwości. Przebieg konsultacji projektu zmiany Prawa geodezyjnego i kartograficznego • Wypłyń na głębię, czyli pomiary batymetryczne w praktyce geodezyjnej • O nakładaniu się procedur – ...

powrót

Stanisław Białousz

Podział Ziemi Obiecanej

Biblijne opisy granic ziem przydzielonych plemionom Izraela. Ziemie przydzielone potomkom Judy zajmowały największy obszar. Opis ich granic jest dokładny do tego stopnia, że tłumacz tej części księgi Jozuego dodaje komentarz, iż „opis granic ziem plemienia Judy świadczy o talencie kartograficznym autora”.

Pod koniec roku 2018 Instytut Geodezji i Kartografii oraz Wydawnictwo Bernardinum z Pelplina wydały „Atlas Biblijny” pod redakcją Adama Linsenbartha [obszerną rozmowę z redaktorem tego dzieła można znaleźć w GEODECIE 11/2018 – red.]. Byłem informowany przez prof. Linsenbartha i współpracujących z nim autorów najpierw o zamiarze opracowania Atlasu, a później o kolejnych etapach jego powstawania, więc z ciekawością obejrzałem efekt końcowy.

Mimo zainteresowania tematyką biblijną nie czuję się jednak kompetentny do zrecenzowania tego dzieła. Do napisania kilku słów o Atlasie, a właściwie głównie o rozdziale „Podział Ziemi Obiecanej” (pochodzą z niego załączone mapy), w którym jest zawarty opis granic ziem przydzielonych przez Jozuego poszczególnym plemionom Izraela, zainspirowały mnie dwa zdarzenia z przeszłości.

• Granica granicy nierówna

Pierwsze jest związane z początkami mojej pracy jako prostego inżyniera geometry. W latach 60. ubiegłego wieku (kiedy te prawie 60 lat minęło?) mierzyłem dla Spółdzielni „Plan” kilka wsi – jak to się wówczas mówiło – do przygotowania podkładów do klasyfikacji gruntów. Jedną z czynności było ustalenie w uzgodnieniu z sąsiadami przebiegu granic wsi i spisanie protokołu opisu granic. Czasami było to całkiem proste, szczególnie na granicach z Lasami Państwowymi, częś­ciej jednak wymagało negocjacji, a nawet arbitralnych decyzji (którą krawędzią rowu, środkiem czy krawędzią drogi, w którym miejscu w zaroślach nadrzecznych czy w zagajniku?).

W przypadku granic biblijnych nie było takich problemów, ponieważ ziemie zostały nadane decyzją Jozuego. Przebieg granic nie podlegał zatem dyskusji, choć elementy negocjacji i reklamacji (bez skutku) wystąpiły ze strony potomków Józefa. Ponadto inna jest oczywiście szczegółowość opisu granic jednej wsi, a inna rozległych obszarów, które otrzymywały poszczególne plemiona Izraela.

Drugie inspirujące zdarzenie to mój udział w obronie pracy doktorskiej, w której były elementy prawne i dokładnościowe ustalania granic. Podczas dyskusji zapytałem doktoranta (bo pracy nie czytałem), czy w przeglądzie literatury uwzględnił opisy granic zawarte w księdze Jozuego. Odpowiedział, że nie. Nie drążyłem już dalej, czy uważał je za zbyt dalekie od jego badań, czy też nie wiedział, że takie opisy sprzed prawie trzech tysięcy lat istnieją. Nie zdziwiłbym się, gdyby nie wiedział, bo w literaturze fachowej wspomina się o...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS