Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2019, Nr 6 (289) |


• Informatyzacji nie odpuszczę nikomu – zapowiada główny geodeta kraju Waldemar Izdebski • Mała nowelizacja, ale wiele wątpliwości. Przebieg konsultacji projektu zmiany Prawa geodezyjnego i kartograficznego • Wypłyń na głębię, czyli pomiary batymetryczne w praktyce geodezyjnej • O nakładaniu się procedur – ...

powrót

Bożena Tobisz, Alicja Dorzak

Kazimierz Kosicki 1923-2019

Były dyrektor OPGK Wrocław Kazimierz Kosicki zmarł w wieku 96 lat. Jego zaangażowanie i praca sprawiły, że należał do grona wielkich dyrektorów przedsiębiorstw mierniczych, takich jak: Adam Koncewicz (KOPM Kraków), Wacław Kłopociński (WPG Warszawa) czy Hubert Rak (OPGK Katowice).

Urodził się 17 stycznia 1923 r. w Karnkowie (woj. mazowieckie). Jego młodość przypadła na trudny czas wojny, a o jej przebiegu najlepiej świadczą dokumenty. Uhonorowany został patentem nr 55586 „Weteran Walk o Wolność i Niepodleg­łość Ojczyzny” i jako żołnierz Armii Krajowej w stopniu oficerskim uznany za kombatanta.

Był absolwentem Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Wydziału Melioracji Wodnych (Oddział Geodezji Urządzeń Rolnych) Akademii Rolniczej we Wroc­ławiu. Po ukończeniu SGGW rozpoczął pracę w Biurze Urządzeń Lasów i Geodezji Leśnej w Brzegu (woj. opolskie). Jego bezpośrednim przełożonym był dyrektor Oskar Kauicz, człowiek o imponującej wiedzy zawodowej, kulturze osobistej i inteligencji, doś­wiadczeniu życiowym i zdolnościach organizacyjnych. Współpraca z takim szefem miała wielki wpływ na dalsze losy zawodowe Kazimierza Kosickiego, który zawsze to podkreślał.

• Na stanowisku dyrektora

1 września 1970 roku objął stanowisko dyrektora Okręgowego Przedsiębiorstwa Mierniczego we Wrocławiu, zatrudniającego wówczas 373 pracowników. Wchodząc w nowe środowisko, nie czuł się zupełnie obcy, ponieważ – jako inspektor nadzoru nad robotami geodezyjnymi dla potrzeb leśnictwa – znał wiele koleżanek i kolegów z wcześ­niejszych kontaktów zawodowych. Pomiary lasów były bowiem pod koniec lat 50. i w latach 60. niemal głównym asortymentem produkcyjnym OPM. Stając na czele największego przedsiębiorstwa geodezyjnego na Dolnym Śląsku, przystąpił do realizacji długofalowego, ambitnego planu rozwoju.

W latach 1974-1975 w wyniku reorganizacji służb geodezyjnych i integracji przedsiębiorstw powstało Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne we Wrocławiu. Kazimierz Kosicki został oczywiście jego dyrektorem i sprawował tę funkcję aż do przejś­cia na emeryturę w 1982 r.

Trudno nam ocenić ten 12-letni okres kierowania przez dyrektora Kazimierza Kosickiego przedsiębiorstwem w warunkach, o których niewielu dzisiaj ma pojęcie. Sam pokusił się o taką ocenę we wspomnieniach pisanych częś­ciowo do Księgi Pamiątkowej OPGK Wrocław w 1987 roku. 30 lat później – jako jeden z najstarszych członków Stowarzyszenia Geodetów Polskich (Oddział we Wrocławiu) – przygotował wspomnienia do jubileuszowego wydawnictwa. Fragmenty tych zapisków mogą być ostatnią okazją przypomnienia tego niezwykłego człowieka i trudnych czasów, w których przyszło mu żyć.
...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS