Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2019, Nr 6 (289) |


• Informatyzacji nie odpuszczę nikomu – zapowiada główny geodeta kraju Waldemar Izdebski • Mała nowelizacja, ale wiele wątpliwości. Przebieg konsultacji projektu zmiany Prawa geodezyjnego i kartograficznego • Wypłyń na głębię, czyli pomiary batymetryczne w praktyce geodezyjnej • O nakładaniu się procedur – ...

powrót

Damian Czekaj

Finisz po 5 miesiącach

Relokacja powrotna budynku na terenie dawnej fabryki Norblina w Warszawie. Pod koniec kwietnia zabytkowy budynek wchodzący w skład pofabrycznego kompleksu na warszawskiej Woli został ponownie wprawiony w ruch. Po prawie 16-godzi­nnej podróży obiekt wrócił na miejsce, które opuś­cił na przełomie listopada i grudnia 2018 r.

Dwie relokacje 900-tonowego budynku to najbardziej wymagające operacje budowlane przeprowadzone w ramach rewitalizacji dawnej fabryki Norblina w Warszawie. Podczas pierwszego przesuwania (w dniach 30 listopada – 1 grudnia ub.r.) obiekt przebył w linii prostej dokładnie 15,23 m. Za 21-godzinny proces relokacji odpowiedzialna była firma Dampak, a obsługę geodezyjną zapewnili geodeci Michał Anisiewicz (szef Survimy) i Damian Krembuszewski. Wykonując pomiary tachimetryczne do lusterek zamontowanych na ścianach obiektu, sprawdzali, czy budynek nie skręca podczas ruchu.

Wcześniej, przed startem całej operacji, obiekt został zabezpieczony (spięty w samonośną ramę stalową) przez pracowników firmy Dampak, odcięty przy nasadzie, podniesiony i osadzony na 8 belkach ślizgowych. Ruch umożliwił układ hydrauliczny składający się z 6 siłowników i pompy hydraulicznej. Szczegółowo przebieg tej operacji opisaliśmy w styczniowym GEODECIE.

• Podobnie, a jednak szybciej

Po przesunięciu w miejscu starych fundamentów budynku powstała nowa podziemna konstrukcja żelbetowa. Po jej ukończeniu obiekt mógł wrócić na pierwotną lokalizację. Rozpoczęta 26 kwietnia przed godziną 8 operacja przebiegała analogicznie do ubiegłorocznej. Jedyna większa modyfikacja to rezygnacja z blachy nierdzewnej, którą jesienią wyłożone były ceowniki (szyny). – Ceowniki wyszlifowaliśmy i nasmarowaliśmy, osiągając współczynnik tarcia bardzo zbliżony do tego co poprzednio – tłumaczy prezes firmy Dampak Damian Pakuła.

Poza tym wykorzystano tę samą liczbę belek ślizgowych i siłowników, a także tę samą pompę hydrauliczną. Ponieważ obiekt, podobnie jak jesienią, był ciągnięty, a nie pchany, sprzęt musiał zostać ulokowany z „drugiej strony” budynku. Mimo zastosowania zbliżonej metody udało się zaoszczędzić parę godzin i przesuwanie zakończyło się już około godziny 23.30. Jak wyjaśnia Damian Pakuła, było to możliwe dzięki sporym „zapasom sprzętowym”. – Początkowo wykorzystywaliśmy 30% mocy siłowników, dlatego o godzinie 15 postanowiliśmy wyłączyć 2 siłowniki. Przy takiej samej wydajnoś­ci pompy znacząco (o około 1/3) przyspieszyliśmy tempo pracy pozostałych siłowników. Na szybkość przesuwania miała też wpływ rezygnacja z zastosowania blachy nierdzewnej, która poprzednim razem trochę nam się klinowała i co jakiś czas musieliśmy ją poprawiać – dodaje.
...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS