wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Wypis lub wyrys przez ePUAP
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001200220032004
2005200620072008200920102011201220132014
20152016201720182019
| Czerwiec 2019, Nr 6 (289) |


• Informatyzacji nie odpuszczę nikomu – zapowiada główny geodeta kraju Waldemar Izdebski • Mała nowelizacja, ale wiele wątpliwości. Przebieg konsultacji projektu zmiany Prawa geodezyjnego i kartograficznego • Wypłyń na głębię, czyli pomiary batymetryczne w praktyce geodezyjnej • O nakładaniu się procedur – ...

powrót

Damian Czekaj

Finisz po 5 miesiącach

Relokacja powrotna budynku na terenie dawnej fabryki Norblina w Warszawie. Pod koniec kwietnia zabytkowy budynek wchodzący w skład pofabrycznego kompleksu na warszawskiej Woli został ponownie wprawiony w ruch. Po prawie 16-godzi­nnej podróży obiekt wrócił na miejsce, które opuś­cił na przełomie listopada i grudnia 2018 r.

Dwie relokacje 900-tonowego budynku to najbardziej wymagające operacje budowlane przeprowadzone w ramach rewitalizacji dawnej fabryki Norblina w Warszawie. Podczas pierwszego przesuwania (w dniach 30 listopada – 1 grudnia ub.r.) obiekt przebył w linii prostej dokładnie 15,23 m. Za 21-godzinny proces relokacji odpowiedzialna była firma Dampak, a obsługę geodezyjną zapewnili geodeci Michał Anisiewicz (szef Survimy) i Damian Krembuszewski. Wykonując pomiary tachimetryczne do lusterek zamontowanych na ścianach obiektu, sprawdzali, czy budynek nie skręca podczas ruchu.

Wcześniej, przed startem całej operacji, obiekt został zabezpieczony (spięty w samonośną ramę stalową) przez pracowników firmy Dampak, odcięty przy nasadzie, podniesiony i osadzony na 8 belkach ślizgowych. Ruch umożliwił układ hydrauliczny składający się z 6 siłowników i pompy hydraulicznej. Szczegółowo przebieg tej operacji opisaliśmy w styczniowym GEODECIE.

• Podobnie, a jednak szybciej

Po przesunięciu w miejscu starych fundamentów budynku powstała nowa podziemna konstrukcja żelbetowa. Po jej ukończeniu obiekt mógł wrócić na pierwotną lokalizację. Rozpoczęta 26 kwietnia przed godziną 8 operacja przebiegała analogicznie do ubiegłorocznej. Jedyna większa modyfikacja to rezygnacja z blachy nierdzewnej, którą jesienią wyłożone były ceowniki (szyny). – Ceowniki wyszlifowaliśmy i nasmarowaliśmy, osiągając współczynnik tarcia bardzo zbliżony do tego co poprzednio – tłumaczy prezes firmy Dampak Damian Pakuła.

Poza tym wykorzystano tę samą liczbę belek ślizgowych i siłowników, a także tę samą pompę hydrauliczną. Ponieważ obiekt, podobnie jak jesienią, był ciągnięty, a nie pchany, sprzęt musiał zostać ulokowany z „drugiej strony” budynku. Mimo zastosowania zbliżonej metody udało się zaoszczędzić parę godzin i przesuwanie zakończyło się już około godziny 23.30. Jak wyjaśnia Damian Pakuła, było to możliwe dzięki sporym „zapasom sprzętowym”. – Początkowo wykorzystywaliśmy 30% mocy siłowników, dlatego o godzinie 15 postanowiliśmy wyłączyć 2 siłowniki. Przy takiej samej wydajnoś­ci pompy znacząco (o około 1/3) przyspieszyliśmy tempo pracy pozostałych siłowników. Na szybkość przesuwania miała też wpływ rezygnacja z zastosowania blachy nierdzewnej, która poprzednim razem trochę nam się klinowała i co jakiś czas musieliśmy ją poprawiać – dodaje.
...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt