Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2019, Nr 6 (289) |


• Informatyzacji nie odpuszczę nikomu – zapowiada główny geodeta kraju Waldemar Izdebski • Mała nowelizacja, ale wiele wątpliwości. Przebieg konsultacji projektu zmiany Prawa geodezyjnego i kartograficznego • Wypłyń na głębię, czyli pomiary batymetryczne w praktyce geodezyjnej • O nakładaniu się procedur – ...

powrót

Damian Czekaj

100 lat Geografii Wojskowej

Historia wojskowej służby geograficznej jest nierozerwalnie związana z dziejami Wojska Polskiego – mówił podczas uroczystych obchodów 100-lecia Geografii Wojskowej szef Szefostwa Rozpoznania Geoprzestrzennego (SRGeo) płk Sławomir Jaku­biuk. – W odpowiedzi na potrzeby naszych sił zbrojnych służba zmieniała swoje oblicze, struktury i zakres realizowanych zadań – podkreślał.

Poczty sztandarowe jednostek podległych Szefostwu Rozpoznania Geoprzestrzennego podczas mszy św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego
Poczty sztandarowe jednostek podległych Szefostwu Rozpoznania Geoprzestrzennego podczas mszy św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego
Za początek służby geograficznej uznaje się 23 lu­tego 1919 r., kiedy to został wydany rozkaz Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego zatwierdzający projekt organizacyjny oraz nakazujący opracowanie etatu Instytutu Wojskowo-Geograficznego (IWG). W 1921 r. IWG zmienił nazwę na Wojskowy Instytut Geograficzny (WIG), a w 1935 r. otrzymał nowoczes­ny budynek przy Alejach Jerozolimskich 97 w Warszawie, który służy geografom do dziś.

W okresie II wojny światowej służba geograficzna podążała za przemieszczającymi się strukturami wojska polskiego, dostarczając walczącym mapy, opisy i informację geograficzną. W tym czasie w kraju w warunkach konspiracyjnych działała Służba Geograficzna Komendy Głównej Armii Krajowej „Schronisko”.

Po wojnie rozpoczęto odbudowę wojskowej służby geograficznej. W 1945 r. powtórnie powołano WIG, który 4 lata później rozformowano i utworzono 9. Odział Topograficzny Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W 1951 r. przeformowano go w 9. Zarząd Topograficzny Sztabu Generalnego WP.

Początek lat 90. przyniósł rewolucyjne zmiany w sposobach pozyskiwania, gromadzenia i opracowywania danych geograficznych. Wdrażano nowoczesne technologie pomiarów geodezyjnych i rozpoczęto wykorzystywanie cyfrowych baz danych. W 1992 r., 7 lat przed wstąpieniem Polski do NATO, została podpisana pierwsza umowa bilateralna pomiędzy ministrem obrony narodowej a sekretarzem obrony USA dotycząca współpracy i wymiany materiałów geograficznych.
...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak skanowano największy atlas świata
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama