wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Geospatial Revolution, odc. 3
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001200220032004
2005200620072008200920102011201220132014
20152016201720182019
| Czerwiec 2019, Nr 6 (289) |


• Informatyzacji nie odpuszczę nikomu – zapowiada główny geodeta kraju Waldemar Izdebski • Mała nowelizacja, ale wiele wątpliwości. Przebieg konsultacji projektu zmiany Prawa geodezyjnego i kartograficznego • Wypłyń na głębię, czyli pomiary batymetryczne w praktyce geodezyjnej • O nakładaniu się procedur – ...

powrót

Jerzy Królikowski

Mała nowelizacja, ale wiele wątpliwości

Przebieg konsultacji projektu zmiany Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Blisko 100 podmiotów (urzędów, organizacji, firm i osób prywatnych) wzięło udział w opiniowaniu nowelizacji prawa geodezyjnego. Kilka zapisów tego projektu wzbudziło szczególnie duże kontrowersje.

Ryczałty

Wśród wykonawców prac geodezyjnych ostry sprzeciw wzbudziły zaproponowane stawki ryczałtów za materiały PZGiK. Geodeci zgodnie argumentują, że w praktyce oznaczają one dla nich podwyżki, które trudno będzie po prostu przerzucić na klienta. Dlatego np. Stowarzyszenie Geodetów Polskich proponuje wprowadzić kategorię najmniejszych prac, tj. do 0,5 ha, i ryczałt dla nich w wysokości 50 zł (wg pierwotnej propozycji rządu minimalna stawka ma wynosić 100 zł i dotyczyć prac do 1 ha).

Jeszcze niżej poprzeczkę chce ustawić Ogólnopolski Związek Zawodowy Geodetów. Jego członkowie postulują, by ryczałt wynosił tylko 30 zł, i to dla wszystkich kategorii prac. „Proponowane rozwiązanie należy traktować jako przejściowe. Natomiast docelowo opłaty za udostępnianie materiałów zasobu dotyczących zgłoszonych prac geodezyjnych (…) powinny zostać zlikwidowane” – zastrzega OZZG.

W podobnym tonie wypowiada się Geodezyjna Izba Gospodarcza. Nim jednak opłaty zostaną zniesione, organizacja proponuje zmienić zasady ich naliczania. GIG zwraca bowiem uwagę, że uzależnienie ryczałtu tylko od powierzchni nie pasuje do niektórych kategorii prac geodezyjnych. Przy wydzielaniu z działki 50 ha w trybie specustawy drogowej działki kilkuarowej pod projektowaną drogę opłata wyniosłaby aż 925 zł, co nie znajduje żadnego uzasadnienia. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że do wykonania podziału niezbędne są dane dotyczące nieruchomości przylegających, wobec czego rodzi się pytanie, czy w deklarowanej powierzchni należałoby uwzględnić również ich powierzchnię. Dla kontrastu na powierzchni np. 1 ha możemy dokonać podziału kilkunastu nieruchomości składających się z pojedynczych działek, wnosząc bardzo nis­ką opłatę ryczałtową – zauważa GIG.

Organizacja proponuje więc wprowadzić dodatkowe kryteria: liczbę działek ewidencyjnych oraz liczbę punktów granicznych. Pierwsze stosowane byłoby przy opracowywaniu map: z projektem podziału nieruchomości, scalenia i podziału nieruchomości czy innej do celów prawnych. Liczba punktów granicznych byłaby zaś brana pod uwagę w przypadku: rozgraniczania nieruchomości, wznawiania znaków granicznych, wyznaczania punktów granicznych i ustalania przebiegu granic.

• Terminy weryfikacji i kary

Po stronie samorządów emocje budzi za to pomysł wprowadzenia konkretnych terminów weryfikacji prac geodezyjnych oraz kar za ich nieprzestrzeganie (100 zł za każdy dzień zwłoki). Zdaniem SGP wystarczyłoby ograniczyć się tylko do zdefiniowania terminów. Organizacja zwraca też uwagę, że proponując tę zmianę, autorzy projektu powołali się na podobne mechanizmy w Prawie budowlanym. Tyle tylko, że w tej ustawie zapisano terminy rzędu 45-60 dni, a nie – jak w Pgik – 7-20 dni. Regulacje w obu ustawach są więc nieporównywalne, a kara finansowa niewspółmierna – podkreśla SGP.
...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt