Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2019, Nr 5 (288) |


• Wszystkich nie zadowolisz. Projekt nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego • Potencjał świata gier. Czy geodeci potrafią wykorzystać rosnące zainteresowanie danymi przestrzennymi? • Wsiąść do pociągu nie byle jakiego – wywiad z dr. hab. inż. Dariuszem Gotlibem z PW • Zniesienie współwłasności nie jest ...

powrót

Krzysztof Urbański

Naloty nad skansenem

Wykorzystanie danych fotogrametrycznych z pokładu UAV w inwentaryzacji obiektu zabytkowego. Fotogrametria niskopułapowa pozwala na pozyskiwanie kompletnych informacji o terenie czy pojedynczych budowlach taniej i szybciej niż w przypadku standardowych metod geodezyjnych. Dlatego też od razu znalazła zastosowanie m.in. w inwentaryzacji zabytków.

Celem mojej pracy inżynierskiej, na podstawie której powstał ten artykuł, było przedstawienie procesu opracowania danych z bezzałogowego statku latającego (BSL) pozyskanych na potrzeby inwentaryzacji całego kompleksu zabytków – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (MWM). Skansen ten został otwarty w 1971 r. Na obszarze 60,5 ha między rzekami Sierpienicą i Skrwą ulokowano tradycyjne budynki i zrekonstruowano układy przestrzenne charakterystyczne dla wsi północnego Mazowsza. Na skansen składa się wieś rzędowa (9 zagród), zespół karczemny, zespół dworski, drewniany wiatrak – koźlak oraz kościół z dzwonnicą (na fot. powyżej). Na terenie MWM znajduje się ponadto kompleks muzealno-wystawienniczy oraz centrum hotelowo-konferencyjne. Ze względu na swój unikatowy charakter miejsce to wielokrotnie gościło ekipy filmowe. Nagrywano tu m.in. „Ogniem i mieczem”, „Pana Tadeusza” czy „Historię Roja”.

• Plan nalotu

W ramach pracy zaplanowałem wykonanie dwóch rodzajów nalotów dronem:
• ogólnych – przeznaczonych do wykonania ortofotomapy całego obszaru skansenu,
• częściowych – służących opracowaniu modeli 3D poszczególnych obiektów.

Zanim przystąpiłem do projektowania trajektorii lotu, zdobyłem informacje o przybliżonych wymiarach muzeum, jego cechach charakterystycznych oraz miejscach wymagających specjalnego podejścia. Zwróciłem uwagę m.in. na odpowiednie miejsce startu i lądowania, rzeźbę terenu, a także położenie drzew, sieci wysokiego napięcia, wysokich obiektów czy źródeł promieniowania elektromagnetycznego. Taka analiza jest konieczna, aby zapewnić kompletność i poprawność misji, zoptymalizować czas nalotów i późniejszego przetworzenia pozyskanych w jego wyniku materiałów, a co za tym idzie – móc ograniczyć koszty.

Ostatecznie w oprogramowaniu Pix4D Capture – aplikacji mobilnej przeznaczonej do planowania, projektowania oraz wykonywania misji fotogrametrycznych – zaprojektowałem 7 nalotów:
• 3 ogólne; wysokość lotu – 110 m, kąt nachylenia kamery – 90° (w nadirze), pokrycie poprzeczne – 80%, planowana wielkość piksela terenowego GSD – 4 cm;
• 2 naloty częściowe metodą „double grid” (w jego wyniku otrzymujemy dwa bloki zdjęć prostopadłych do siebie); wysokość lotu – 70 m, kąt nachylenia kamery – 60°, pokrycie poprzeczne – 80%, planowane GSD – 2 cm;
• 2 naloty częściowe metodą „circular mission” (wokół badanego obiektu); wysokość lotu 50 m, kąt, co jaki będzie wykonywane zdjęcie – 10°, planowane GSD – 1 cm.

W eksperymencie zaplanowałem wykorzystanie...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS