Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2019, Nr 5 (288) |


• Wszystkich nie zadowolisz. Projekt nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego • Potencjał świata gier. Czy geodeci potrafią wykorzystać rosnące zainteresowanie danymi przestrzennymi? • Wsiąść do pociągu nie byle jakiego – wywiad z dr. hab. inż. Dariuszem Gotlibem z PW • Zniesienie współwłasności nie jest ...

powrót

Jerzy Królikowski

Tak krawiec kraje...

Spotkanie GGK z geodetami powiatowymi, Warszawa, 25-26 marca. Jeśli ktoś spodziewał się po głównym geodecie kraju milionowych projektów geoinformatycznych czy nowego prawa geodezyjnego, raczej się rozczaruje. Ale w ocenie GGK Waldemara Izdebskiego i bez tego można zmieniać geodezję na lepsze.

Powiaty posiadające komunikację EGiB ? EKW (stan na 29 kwietnia)
Powiaty posiadające komunikację EGiB ? EKW (stan na 29 kwietnia)
Nawet zapiekli przeciwnicy obecnego GGK muszą przyznać, że pomysłów na reformy mu nie brakuje. Gdyby więc mógł wprowadzać zmiany, nie oglądając się na innych, geodeci pracowaliby dziś w całkiem innej rzeczywistości. Swoboda działania szefa GUGiK jest jednak mocno ograniczona zarówno od góry, jak i od dołu. Nad sobą ma rząd, który w roku wyborczym koncentruje się bardziej na kolejnych „plusach” niż na mało medialnym temacie służby geodezyjnej. Pod sobą ma zaś mocno skłóconą branżę geodezyjną, która – mimo licznych inicjatyw zmierzających do integracji – wciąż nie jest w stanie mówić jednym głosem.

Przykłady z ostatnich miesięcy? Skoro błaha zmiana rozporządzenia dotyczącego ewidencji danych i usług IIP procedowana była przez ponad pół roku, to ile zajęłaby tak wyczekiwana systemowa reforma geodezji? Jeśli zaś chodzi o jedność branży, wymowna jest niedawna wolta Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego, które najpierw ogłosiło „zakończenie współpracy” w ramach Apelu 45 (porozumienia organizacji geodezyjnych), a później stwierdziło, że przecież nadal jest członkiem tej inicjatywy i chce brać udział w jej pracach.

• Po czyjej stronie jest GGK?

O tym, że podziały w branży są żywe, można się było przekonać również podczas spotkania GGK z powiatową służbą geodezyjną. Jego głównym elementem była prezentacja założeń nowelizacji Pgik (więcej na ten temat piszemy na s. 10), przy czym z największym oporem spot­kał się pomysł karania starostw za zbyt długą weryfikację prac geodezyjnych. Zrozumiałe, że geodeci powiatowi nie są zachwyceni tym pomysłem. Szkoda jednak, że zamiast przedstawić rzeczowe rozwiązanie problemu, zarzucali GGK trzymanie strony wykonawców, którym dla równowagi chcieliby również przyłożyć jakieś kary.

Waldemar Izdebski ripostował, że skoro mają zostać wprowadzone konkretne terminy weryfikacji (czego domagają się nie tylko geodeci, ale i branża budowlana), to trzeba określić również sankcje za ich nieprzestrzeganie. – Bez nich weryfikacja w niektórych powiatach wciąż będzie narzędziem odwetu na wykonawcach – powiedział GGK. Warto odnotować, że sala zareagowała na te słowa głośnym oburzeniem. Nasuwa się więc pytanie, czy geodeci powiatowi naprawdę nie wiedzą, jak funkcjonują niektóre ODGiK-i, czy może tylko udają.

Dla równowagi zauważmy, że przy pracach legislacyjnych nad nowelizacją Pgik kij w szprychy wkładają również niektórzy...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS