wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Testy skanera SPL w Kopenhadze
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001200220032004
2005200620072008200920102011201220132014
20152016201720182019
| Marzec 2019, Nr 3 (286) |


• Bezrobocie wśród geodetów i kartografów 2018 – coroczny raport z rynku pracy • ASG-EUPOS oferuje już 4-systemowe korekty RTK i RTN. Jakie mają zalety i jak z nich korzystać wyjaśniają administratorzy serwisu • Rachunek ekonomiczny kontra innowacyjność. II raport sprzętowy GEODETY • Pan Południk, czyli rozmowa GEODETY ...

powrót

Rodzina i przyjaciele

Józef Komarnicki (1939-2019)

Przez większość życia zawodowego związany był z OPGK we Wroc­ławiu, a po prywatyzacji przedsiębiorstwa nawet przez kilka lat stał na jego czele. Ale był też ciekawy świata, uwielbiał górską wspinaczkę i wędrówki po bezdrożach. Kochał muzykę klasyczną, szczególnie operę. Nigdy ze swoich pasji nie zrezygnował.

fot. ze zbiorów prywatnych
fot. ze zbiorów prywatnych
Józef Komarnicki urodził się 25 sierpnia 1939 r. we wsi Husne Niżne na Ukrainie (obwód lwowski, rejon turczański). Po II wojnie światowej przesiedleni rodzice (Apolonia i Wacław) wraz z maleńkim Józiem zamieszkali na Dolnym Śląsku we wsi Wieśnica koło Strzegomia. Ojcu – rolnikowi i przewodniczącemu rolniczej spółdzielni produkcyjnej – nie udało się zaszczepić w pierworodnym synu miłości do zawodu rolnika. Po wiedzę i nauki Józef wyruszył do stolicy Dolnego Śląska, gdzie w 1958 r. ukończył czteroletnie Technikum Geodezyjne.

Następnie został powołany do służby wojskowej, którą odbył w 41 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Malborku. Jako geodeta zajmował się nawigacją samolotów. Jeszcze w trakcie służby wojskowej zdał egzaminy wstępne na studia stacjonarne na kierunku geodezja urządzeń rolnych w Wyższej Szkole Rolniczej we Wrocławiu, gdzie został zapamiętany jako jedyny kandydat w mundurze. Studia magisterskie ukończył w 1968 r., a przez cały czas ich trwania pełnił funkcję starosty roku. Działał w Radzie Uczelnianej, a jego predyspozycje i łatwość nawiązywania kontaktów sprawiały, że miał doskonałe relacje zarówno z kolegami, jak i z kadrą profesorską.

Cechowała go ogromna ciekawość świata. W ramach studenckich wyjazdów zarobkowych pracował m.in. w Norwegii (1967), a później zamierzał odbyć tam roczną praktykę studencką. Jednak po powrocie do kraju okazało się to niemożliwe z uwagi na niepokoje społeczne i rozruchy studenckie, w wyniku czego odmówiono mu wydania paszportu.
Wśród kolegów zapamiętany został jako miłośnik muzyki klasycznej. I choć nie stronił od studenckich potańcówek i zabaw, to gdy inni szli do kina, on wybierał operę. Najciekawsze spektakle oglądał kilkakrotnie, a niektóre arie sam śpiewał (nie posiadając talentu wokalnego). Pasji tej oddawał się do końca życia.

Z kolei miłość do wspinaczek górskich zaszczepił w nim przyjaciel i współlokator w domu studenckim „Labirynt” Jan Franczuk, który zginął w 1971 r. pod Kunyang Chhish podczas wyprawy w Karakorum...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article
reklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt