Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2019, Nr 3 (286) |


• Bezrobocie wśród geodetów i kartografów 2018 – coroczny raport z rynku pracy • ASG-EUPOS oferuje już 4-systemowe korekty RTK i RTN. Jakie mają zalety i jak z nich korzystać wyjaśniają administratorzy serwisu • Rachunek ekonomiczny kontra innowacyjność. II raport sprzętowy GEODETY • Pan Południk, czyli rozmowa GEODETY ...

powrót

Rodzina i przyjaciele

Józef Komarnicki (1939-2019)

Przez większość życia zawodowego związany był z OPGK we Wroc­ławiu, a po prywatyzacji przedsiębiorstwa nawet przez kilka lat stał na jego czele. Ale był też ciekawy świata, uwielbiał górską wspinaczkę i wędrówki po bezdrożach. Kochał muzykę klasyczną, szczególnie operę. Nigdy ze swoich pasji nie zrezygnował.

fot. ze zbiorów prywatnych
fot. ze zbiorów prywatnych
Józef Komarnicki urodził się 25 sierpnia 1939 r. we wsi Husne Niżne na Ukrainie (obwód lwowski, rejon turczański). Po II wojnie światowej przesiedleni rodzice (Apolonia i Wacław) wraz z maleńkim Józiem zamieszkali na Dolnym Śląsku we wsi Wieśnica koło Strzegomia. Ojcu – rolnikowi i przewodniczącemu rolniczej spółdzielni produkcyjnej – nie udało się zaszczepić w pierworodnym synu miłości do zawodu rolnika. Po wiedzę i nauki Józef wyruszył do stolicy Dolnego Śląska, gdzie w 1958 r. ukończył czteroletnie Technikum Geodezyjne.

Następnie został powołany do służby wojskowej, którą odbył w 41 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Malborku. Jako geodeta zajmował się nawigacją samolotów. Jeszcze w trakcie służby wojskowej zdał egzaminy wstępne na studia stacjonarne na kierunku geodezja urządzeń rolnych w Wyższej Szkole Rolniczej we Wrocławiu, gdzie został zapamiętany jako jedyny kandydat w mundurze. Studia magisterskie ukończył w 1968 r., a przez cały czas ich trwania pełnił funkcję starosty roku. Działał w Radzie Uczelnianej, a jego predyspozycje i łatwość nawiązywania kontaktów sprawiały, że miał doskonałe relacje zarówno z kolegami, jak i z kadrą profesorską.

Cechowała go ogromna ciekawość świata. W ramach studenckich wyjazdów zarobkowych pracował m.in. w Norwegii (1967), a później zamierzał odbyć tam roczną praktykę studencką. Jednak po powrocie do kraju okazało się to niemożliwe z uwagi na niepokoje społeczne i rozruchy studenckie, w wyniku czego odmówiono mu wydania paszportu.
Wśród kolegów zapamiętany został jako miłośnik muzyki klasycznej. I choć nie stronił od studenckich potańcówek i zabaw, to gdy inni szli do kina, on wybierał operę. Najciekawsze spektakle oglądał kilkakrotnie, a niektóre arie sam śpiewał (nie posiadając talentu wokalnego). Pasji tej oddawał się do końca życia.

Z kolei miłość do wspinaczek górskich zaszczepił w nim przyjaciel i współlokator w domu studenckim „Labirynt” Jan Franczuk, który zginął w 1971 r. pod Kunyang Chhish podczas wyprawy w Karakorum...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS