wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Kolebka Polski w chmurze punktów
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001200220032004
2005200620072008200920102011201220132014
20152016201720182019
| Marzec 2019, Nr 3 (286) |


• Bezrobocie wśród geodetów i kartografów 2018 – coroczny raport z rynku pracy • ASG-EUPOS oferuje już 4-systemowe korekty RTK i RTN. Jakie mają zalety i jak z nich korzystać wyjaśniają administratorzy serwisu • Rachunek ekonomiczny kontra innowacyjność. II raport sprzętowy GEODETY • Pan Południk, czyli rozmowa GEODETY ...

powrót

Gabriela Maniak, Dajana Mielczarek

Oblicza NMT

Porównanie numerycznych modeli terenu pozyskanych różnymi metodami na przykładzie kompleksu dworsko-parkowego w Kąśnej Dolnej. Tachimetria, fotogrametria niskopułapowa czy lotnicze skanowanie laserowe – która z tych metod jest najlepsza do opracowania NMT? Odpowiedzi na to pytanie szukali studenci z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie.

Obserwacje, które pozwoliły na utworzenie numerycznych modeli terenu oraz przeprowadzenie ich analizy porównawczej, członkowie Koła Naukowego Geodetów „Dahlta” pozyskali podczas trzech wyjazdów. Z pomocą opiekunów (dr inż. Edyty Puniach oraz dr. inż. Pawła Ćwiąkały) przeprowadzili pomiar tachimetryczny oraz dwa naloty dronem. Dodatkowo pozyskali sklasyfikowane chmury punktów pochodzące z lotniczego skanowania laserowego wykonanego na potrzeby projektu ISOK. Wszystko to w ramach Grantu Rektora AGH 2017 pt.: „Kompleksowa, inter­dyscyplinarna inwentaryzacja geodezyjna obiektu dziedzictwa kulturowego na przykładzie zespołu dworsko-parkowego I.J. Paderewskiego” (szerzej został on opisany w GEODECIE 5/2017 w artykule ,,Dwór z ziemi i powietrza”). Pozyskane dane zostały wykorzystane później m.in. do przygotowania pracy dyplomowej oraz prezentacji na konferencji, które stały się podstawą tego artykułu.

Objęty opracowaniem 16-hektarowy park w Kąśnej Dolnej, który otacza ostatni istniejący dom wielkiego artysty i polityka Ignacego Jana Paderewskiego, charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą oraz pokryciem terenu. Obejmuje m.in. miejsca gęsto zadrzewione i zakrzewione, rowy, skarpy oraz staw z wyspą.

• Jak powstały NMT?

Pierwszy z numerycznych modeli terenu opracowano na podstawie pomiarów tachimetrycznych, które przeprowadzono w marcu i wrześniu 2017 r. Przyjęto oczko siatki o wielkości około 5 m x 5 m, co skutkowało pomiarem ponad 4 tys. punktów z 15 stanowisk. Współrzędne wszystkich pikiet obliczono w programie C-Geo, a następnie zaimportowano je do aplikacji ArcMap. Tam na ich podstawie utworzono model TIN, który przyjęto za referencyjny z uwagi na wysoką dokładność danych. Dodatkowo wykonano niezależny pomiar tachimetryczny, którego celem było wyznaczenie współrzędnych 50 punktów referencyjnych rozmieszczonych w przybliżeniu równomiernie na całym obszarze (rys. 1).

Kolejne dwa NMT stworzono ze zdjęć pozyskanych w trakcie dwóch nalotów fotogrametrycznych z wykorzystaniem bezzałogowego statku latającego (BSL). Pierwszy nalot przeprowadzony został w marcu 2017 r., w okresie bezlistnym, a drugi 4 miesiące później (w lipcu) w czasie intensywnego rozwoju roślinności. Oba naloty zrealizowano przy użyciu tego samego sprzętu pomiarowego (dron DJI Spreading Wings S900, aparat Sony Alpha ILCE-6000) oraz według tych samych parametrów (wysokość lotu – 100 m, pokrycie podłużne – 80%, pokrycie poprzeczne – 60%). Różnice obejmowały tylko liczbę i rozmieszczenie...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article
reklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt