Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2019, Nr 3 (286) |


• Bezrobocie wśród geodetów i kartografów 2018 – coroczny raport z rynku pracy • ASG-EUPOS oferuje już 4-systemowe korekty RTK i RTN. Jakie mają zalety i jak z nich korzystać wyjaśniają administratorzy serwisu • Rachunek ekonomiczny kontra innowacyjność. II raport sprzętowy GEODETY • Pan Południk, czyli rozmowa GEODETY ...

powrót

Jerzy Królikowski

Rachunek ekonomiczny kontra innowacyjność

II RAPORT SPRZĘTOWY GEODETY. Czy polscy geodeci nadążają za galopującym postępem technologicznym w zakresie rozwiązań pomiarowych i obliczeniowych? Na pewno widzą taką potrzebę.

fot. JK
fot. JK
Po ponad 2-letniej przerwie ponownie sprawdzamy, jakie technologie wykorzys­tywane są w polskich firmach geodezyjnych. Raport nazwaliś­my „sprzętowym”, faktycznie jednak badamy w nim nie tylko wyposażenie firm w urządzenia pomiarowe, ale również oprogramowanie geodezyjne i GIS-owe, a nawet rodzaje stosowanych danych obrazowych. Podobnie jak w I edycji (GEODETA 10/2016) rozesłaliśmy w tym celu zaproszenia do udziału w internetowej ankiecie. Kwestionariusz wypełniło 270 przedsiębiorców, a więc o blisko 50 więcej niż poprzednio. Zdecydowana większość ankietowanych reprezentowała najmniejsze firmy – jedno­osobową działalność gospodarczą oraz podmioty zatrudniające poniżej 5 osób (po 43% – wykres 1). Dodajmy, że w tej edycji znacznie wzrósł udział ankietowanych z tej pierwszej kategorii.

Oczywiście należy wyraźnie podkreślić, że badanie to nie może być traktowane jako reprezentatywne. Analiza struktury jego uczestników zdaje się jednak świadczyć, że przedstawiany tu obraz nie powinien być daleki od rzeczywistości.

• Drony i roboty nadchodzą nieśmiało

Wyniki dotyczące posiadanego sprzętu okazały się zbliżone do poprzedniego raportu. Najpopularniejszym instrumentem nadal jest tachimetr – posiada go 97% badanych firm. Przygotowując II edycję raportu, byliśmy bardzo ciekawi wyników dotyczących tachimetrów robotycznych. Dystrybutorzy zgodnie bowiem twierdzą, że w ostatnich latach zainteresowanie tą kategorią sprzętu wyraźnie wzrosło. Niektórzy chwalą się nawet, że już ponad połowa sprzedawanych przez nich tachimetrów to „robotyki”. Z naszego raportu wynika jednak, że popularność tych instrumentów wzrosła tylko nieznacznie. Pod koniec 2016 r. posiadało go 23% badanych firm, a w tym roku jest to 25% (wykres 2). Udział tachimetrów skanujących pozostaje na poziomie 6%.

Większych zmian trudno oczekiwać również w zakresie odbiorników satelitarnych. Już w poprzedniej edycji 96% ankietowanych zadeklarowało posiadanie odbiornika RTK, a w tym wydaniu wartość ta pozostała taka sama. Wyraźnie spadł za to odsetek firm posiadających instrument satelitarny wyłącznie do pomiarów statycznych (z 10 do 6%). Nie powinno to jednak dziwić, bo – jak wynika z niezbędnika sprzętowego NAWI 2018 (dostępnego bezpłatnie na Geoforum.pl) – polscy dystrybutorzy...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA


powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama