Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2019, Nr 3 (286) |


• Bezrobocie wśród geodetów i kartografów 2018 – coroczny raport z rynku pracy • ASG-EUPOS oferuje już 4-systemowe korekty RTK i RTN. Jakie mają zalety i jak z nich korzystać wyjaśniają administratorzy serwisu • Rachunek ekonomiczny kontra innowacyjność. II raport sprzętowy GEODETY • Pan Południk, czyli rozmowa GEODETY ...

powrót

Patryk Kowalewski, Dominik Piętka, Jarosław Somla, Szymon Wajda

Nowe systemy i dodatkowe stacje

Dotychczasowe efekty modernizacji ASG-EUPOS oraz plany rozwoju tej sieci. Od niedawna ASG-EUPOS oferuje 4-systemowe korekty RTK i RTN. Administratorzy tej sieci wyjaśniają, jak z nowych korekt korzystać oraz jakie oferują one zalety. Przedstawiają też wyniki testów i ujawniają plany dalszego rozwoju.

Stacje referencyjne systemu ASG-EUPOS po modernizacji
Stacje referencyjne systemu ASG-EUPOS po modernizacji
Zbudowany przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii z udziałem funduszy europejskich „Wielofunkcyjny System Precyzyjnego Pozycjonowania Sate­litarnego ASG-EUPOS” został oficjalnie udostępniony użytkownikom 2 czerwca 2008 roku. Można śmiało stwierdzić, że od tego momentu satelitarne techniki wyznaczania pozycji w czasie rzeczywistym zrewolucjonizowały metodykę wykonywania prac geodezyjnych w naszym kraju, a liczba użytkowników tego systemu rośnie błyskawicznie. Ruchome odbiorniki GNSS (tzw. rovery) stały się jednym z popularniejszych narzędzi pomiarowych wśród geodetów. W efekcie wyznaczanie pozycji technikami satelitarnymi z wykorzystaniem strumieni danych korekcyjnych udostępnianych przez naziemne systemy stacji referencyjnych (nie tylko ASG-EUPOS) stosowane jest powszechnie wszędzie tam, gdzie przepisy dopuszczają pomiar z dokładnoś­cią do pojedynczych centymetrów.

Zapotrzebowanie na precyzyjne wyznaczanie pozycji w czasie rzeczywis­tym wykroczyło zresztą poza geodezję i kartografię. Usługi ASG-EUPOS wykorzystywane są również w precyzyjnym rolnictwie i w systemach zdalnego sterowania maszynami budowlanymi. Pojawiają się też pierwsze zastosowania w nawigacji dronów oraz pojazdów auto­nomicznych.

W 2018 roku z usług ASG-EUPOS skorzystało ponad 7 tysięcy użytkowników. Każdego dnia łączy się z nimi blisko 3 tysiące użytkowników, a liczba równoległych połączeń w godzinach szczytu sięga tysiąca. Te statystyki świadczą o ogromnym zainteresowaniu ASG-EUPOS i stawiają system GUGiK w roli lidera na polskim rynku precyzyjnego pozycjonowania technikami satelitarnymi. Niniejszy artykuł przedstawia aktualny stan ASG-EUPOS, tj. po zakończeniu prac modernizacyjnych prowadzonych na przestrzeni lat 2014-2018, których celem było rozszerzenie serwisów o systemy GLONASS, Galileo oraz BeiDou. Omówiono także perspektywę dalszych działań rozwojowych zaplanowanych na najbliższe lata.

• Efekty modernizacji

Na etapie budowy ASG-EUPOS jedynym w pełni operacyjnym systemem nawigacji satelitarnej był amerykański NAV­STAR-GPS. Z tego powodu większość stacji referencyjnych została wyposażona w infrastrukturę umożliwiającą śledzenie tylko tego systemu i jedynie stacje włączone do ogólnoeuropejskiej sieci EPN odbierały dodatkowo GLONASS.

W 2011 roku wdrożono oprogramowanie, które otworzyło drogę do dalszego rozwoju sieciowych danych korekcyjnych ASG-EUPOS. Jego nowa wersja pozwoliła na zoptymalizowanie pracy systemu, ponieważ...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS