wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Jak oszukać GPS?
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001200220032004
2005200620072008200920102011201220132014
20152016201720182019
| Marzec 2019, Nr 3 (286) |


• Bezrobocie wśród geodetów i kartografów 2018 – coroczny raport z rynku pracy • ASG-EUPOS oferuje już 4-systemowe korekty RTK i RTN. Jakie mają zalety i jak z nich korzystać wyjaśniają administratorzy serwisu • Rachunek ekonomiczny kontra innowacyjność. II raport sprzętowy GEODETY • Pan Południk, czyli rozmowa GEODETY ...

powrót

Patryk Kowalewski, Dominik Piętka, Jarosław Somla, Szymon Wajda

Nowe systemy i dodatkowe stacje

Dotychczasowe efekty modernizacji ASG-EUPOS oraz plany rozwoju tej sieci. Od niedawna ASG-EUPOS oferuje 4-systemowe korekty RTK i RTN. Administratorzy tej sieci wyjaśniają, jak z nowych korekt korzystać oraz jakie oferują one zalety. Przedstawiają też wyniki testów i ujawniają plany dalszego rozwoju.

Stacje referencyjne systemu ASG-EUPOS po modernizacji
Stacje referencyjne systemu ASG-EUPOS po modernizacji
Zbudowany przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii z udziałem funduszy europejskich „Wielofunkcyjny System Precyzyjnego Pozycjonowania Sate­litarnego ASG-EUPOS” został oficjalnie udostępniony użytkownikom 2 czerwca 2008 roku. Można śmiało stwierdzić, że od tego momentu satelitarne techniki wyznaczania pozycji w czasie rzeczywistym zrewolucjonizowały metodykę wykonywania prac geodezyjnych w naszym kraju, a liczba użytkowników tego systemu rośnie błyskawicznie. Ruchome odbiorniki GNSS (tzw. rovery) stały się jednym z popularniejszych narzędzi pomiarowych wśród geodetów. W efekcie wyznaczanie pozycji technikami satelitarnymi z wykorzystaniem strumieni danych korekcyjnych udostępnianych przez naziemne systemy stacji referencyjnych (nie tylko ASG-EUPOS) stosowane jest powszechnie wszędzie tam, gdzie przepisy dopuszczają pomiar z dokładnoś­cią do pojedynczych centymetrów.

Zapotrzebowanie na precyzyjne wyznaczanie pozycji w czasie rzeczywis­tym wykroczyło zresztą poza geodezję i kartografię. Usługi ASG-EUPOS wykorzystywane są również w precyzyjnym rolnictwie i w systemach zdalnego sterowania maszynami budowlanymi. Pojawiają się też pierwsze zastosowania w nawigacji dronów oraz pojazdów auto­nomicznych.

W 2018 roku z usług ASG-EUPOS skorzystało ponad 7 tysięcy użytkowników. Każdego dnia łączy się z nimi blisko 3 tysiące użytkowników, a liczba równoległych połączeń w godzinach szczytu sięga tysiąca. Te statystyki świadczą o ogromnym zainteresowaniu ASG-EUPOS i stawiają system GUGiK w roli lidera na polskim rynku precyzyjnego pozycjonowania technikami satelitarnymi. Niniejszy artykuł przedstawia aktualny stan ASG-EUPOS, tj. po zakończeniu prac modernizacyjnych prowadzonych na przestrzeni lat 2014-2018, których celem było rozszerzenie serwisów o systemy GLONASS, Galileo oraz BeiDou. Omówiono także perspektywę dalszych działań rozwojowych zaplanowanych na najbliższe lata.

• Efekty modernizacji

Na etapie budowy ASG-EUPOS jedynym w pełni operacyjnym systemem nawigacji satelitarnej był amerykański NAV­STAR-GPS. Z tego powodu większość stacji referencyjnych została wyposażona w infrastrukturę umożliwiającą śledzenie tylko tego systemu i jedynie stacje włączone do ogólnoeuropejskiej sieci EPN odbierały dodatkowo GLONASS.

W 2011 roku wdrożono oprogramowanie, które otworzyło drogę do dalszego rozwoju sieciowych danych korekcyjnych ASG-EUPOS. Jego nowa wersja pozwoliła na zoptymalizowanie pracy systemu, ponieważ...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt