wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001200220032004
2005200620072008200920102011201220132014
20152016201720182019
| Luty 2019, Nr 2 (285) |


• Dzielmy się wiedzą – mówi Bogumił Janiszewski, Człowiek Roku 2018 • Cztery lepsze niż dwa – sprawdzamy, jakie korzyści dla użytkowników precyzyjnych odbiorników satelitarnych oznacza globalna dostępność usług chińskiego BeiDou • O tworzeniu i prowadzeniu historii zasobu numerycznego w Systemie Informacji ...

powrót

Jerzy Królikowski

Obywatel kontra geodezja

Seminarium „Problemy prawne w obszarze praktyki geodezyjno-ewidencyjnej”, Biuro RPO, Warszawa, 7 stycznia. Liczne interwencje kierowane do rzecznika praw obywatelskich i posłów wskazują, że procedury w zakresie geodezji są nieprzejrzyste i nadmiernie skomplikowane. Czy jest wola, by je zmienić?

Jak tłumaczy rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, problemy związane z geodezją nabrzmiały do tego stopnia, że oprócz rozpatrywania poszczególnych skarg przyszła pora, by zgromadzić ekspertów i przedyskutować zmiany w przepisach, które oszczędzą wielu obywatelom bolesnej konfrontacji z urzędniczą machiną. W tym celu Biuro RPO zorganizowało seminarium eksperckie z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Najwyższej Izby Kontroli, Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, a także samorządów oraz środowisk prawniczych.

• Aktualizacja EGiB jak u Kafki

Joanna Lipnicka z Biura RPO twierdzi, że większość spraw geodezyjnych, które trafiają do rzecznika, dotyczy błędnych wpisów w ewidencji gruntów i budynków. I nie chodzi tu nawet o spory graniczne (choć i te oczywiście się pojawiają), ale o tak podstawowe kwestie jak powierzchnia nieruchomości. Doświadczenie Biura pokazuje, że wielu obywateli nie rozumie procedur prostowania błędów i aktualizacji EGiB. Częs­to wychodzą z założenia, że wystarczy zwykłym pismem zasygnalizować staroście problem, a ten przeanalizuje sprawę i ewentualnie wprowadzi w EGiB stosowne zmiany. W praktyce często jednak urząd miesiącami nie odpowiada na takie pismo. Tymczasem według Joanny Lipnickiej starosta powinien albo wskazać obywatelowi właściwą procedurę, albo (co jest lepszym rozwiązaniem) potraktować jego pismo jako przyczynek do weryfikacji EGiB.

Przedstawicielka Biura RPO dodaje jednocześnie, że – abstrahując od nastawienia niektórych urzędników – procedury zmiany danych EGiB są dziś faktycznie niepotrzebnie zawiłe i często stawiają obywateli na przegranej pozycji. Być może – sugeruje Joanna Lipnicka – każda zmiana w tej ewidencji powinna być procedowana w formie decyzji administracyjnej, od której obywatel może się odwołać? Ta sugestia idzie jednak w przeciwnym kierunku niż postulaty branży geodezyjnej, która już od dłuższego czasu żąda odformalizowania procedur, np. wprowadzenia aktualizacji EGiB w drodze czynności materialno-technicznych na podstawie dokumentacji przyjętej do PZGiK.

W ocenie pracowników Biura RPO wątpliwości dotyczących procedur ewidencyjnych jest znacznie więcej. Często bowiem właściciel nieruchomości zleca geodecie wykonanie opracowania, na podstawie którego poprawiane są błędne dane EGiB. Ale czy w takim przypadku powinien on ponosić pełny koszt tego zlecenia? Przecież to obowiązkiem staros­ty jest dbanie o aktualność EGiB – podkreśla Joanna Lipnicka...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt