wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Luty 2019, Nr 2 (285) |


• Dzielmy się wiedzą – mówi Bogumił Janiszewski, Człowiek Roku 2018 • Cztery lepsze niż dwa – sprawdzamy, jakie korzyści dla użytkowników precyzyjnych odbiorników satelitarnych oznacza globalna dostępność usług chińskiego BeiDou • O tworzeniu i prowadzeniu historii zasobu numerycznego w Systemie Informacji ...

powrót

Wojciech Dziok

Cyfrowa "Córka Renu"

Ubiegłoroczny 26. obóz naukowy w Łebie studentów Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH obfitował w liczne atrakcje i stanowił nie lada gratkę dla miłośników militariów.

Członkowie Koła Naukowego Geodetów „Dahlta” wraz z opiekunami – dr inż. Agnieszką Pęską-Siwik oraz dr inż. Elżbietą Pastuchą – mieli do wykonania w trakcie obozu (19-25 sierpnia) dwa zadania. Tradycyjnie już, bo każdego roku, realizowany jest przez studentów pomiar ruchomej Wydmy Łąckiej na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Celem prac jest określenie zmian kształtu tego cudu przyrody nieożywionej oraz wyznaczenie jego rocznych przemieszczeń. Wydma Łącka jest obiektem unikatowym na skalę europejską i stanowi dogodny punkt obserwacyjny nadmorskiego krajobrazu. Z wieloletnich badań wynika, że przemieszcza się w kierunku wschodnim z prędkoś­cią od kilku do kilkunastu metrów na rok.

Natomiast nowym i nietypowym zadaniem, przed którym stanęli studenci, było fotogrametryczne opracowanie modelu wyrzutni rakiet Rheintochter (z niem. „Córka Renu”) znajdującej się w Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce, dzielnicy Łeby. Muzeum położone jest na terenie dawnego niemieckiego poligonu rakietowego powstałego w 1940 r. Rakieta Rheintochter to kierowany pocisk ziemia-powietrze opracowywany od 1941 r. do początków 1945 r. Program ten ostatecznie anulowano z powodu braku perspektyw rozwoju i pocisk nigdy nie został wykorzystany bojowo przez III Rzeszę. Muzeum szczyci się również wieloma innymi eksponatami, m.in. zabudowaniami z czasów II wojny światowej oraz całą gamą rakiet z różnych okresów. Uwagę przykuwa ponadto bogata kolekcja militariów.
lRakieta w obiektywie

Pomiary na terenie muzeum – po ustaleniach z dyrekcją placówki – zaplanowano na 5. dzień obozu. Pogoda, niestety, nie sprzyjała, ale dobre samopoczucie nie opuszczało przyszłych geodetów. „Córka Renu” umieszczona jest w niecce o średnicy około 10 metrów i głębokoś­ci 3 metrów. Bazując na wcześniejszym wywiadzie terenowym, postanowiono, że prace polowe zostaną podzielone na dwie części. Pierwsza obejmowała założenie i pomiar 3-punktowej osnowy pomiarowej w układzie lokalnym. W tym celu wykorzystano tachimetr Lei­ca TCR407 oraz minilustro tego samego producenta. Następnie na dostępnej powierzchni rakiety równomiernie rozklejono 20 fotopunktów, których współrzędne wyznaczono tachimetrycznie (pomiar bezlustrowy).

Część druga prac terenowych, fotogrametryczna, polegała na wykonaniu...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS