wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Luty 2019, Nr 2 (285) |


• Dzielmy się wiedzą – mówi Bogumił Janiszewski, Człowiek Roku 2018 • Cztery lepsze niż dwa – sprawdzamy, jakie korzyści dla użytkowników precyzyjnych odbiorników satelitarnych oznacza globalna dostępność usług chińskiego BeiDou • O tworzeniu i prowadzeniu historii zasobu numerycznego w Systemie Informacji ...

powrót

Aleksander Danielski

Zmiana jako mechanizm historii zasobu

Tworzenie i prowadzenie historii zasobu numerycznego w Systemie Informacji Przestrzennej GEO-INFO. Do niedawna prowadzenie historii obiektów PZGiK nie było obowiązkowe i zależało wyłącznie od dobrej woli ODGiK. W wielu miejscach nie było nawet historii zasobu EGiB! Można się domyślać, jak niebezpieczny był to proceder, kiedy nowa wersja obiektu przykrywała dotychczasową.

Modyfikacja geometrii obiektów
Modyfikacja geometrii obiektów
Historia zasobu powstaje w wyniku generowania kolejnych wersji obiektów bazy danych. Do tego niezbędny jest specjalizowany mechanizm Zmian. „Zmiana” jako słowo w kontekście prowadzenia baz danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (PZGiK) może być interpretowana na dwa sposoby:
1) „zmiana” (pisana małą literą) jest czynnością związaną z modyfikacją danych obiektu, np. zmiana wartości atrybutu lub zmiana geometrii obiektu,
2) „Zmiana” (pisana wielką literą) jest mechanizmem zarządzania historią zasobu numerycznego.
W niniejszych rozważaniach będziemy się zajmowali „Zmianą” w tym drugim znaczeniu. W opisie funkcjonowania mechanizmów związanych ze Zmianą będę bazował na rozwiązaniach skutecznie działających już od około 20 lat. Jak można się domyślać, ewoluowały one w tym czasie odpowiednio do stopnia zaawansowania informatycznego systemu, stosowanych środowisk bazodanowych, wymogów przepisów, oczekiwań użytkowników czy własnych doświadczeń producenta.

O potrzebie tworzenia historii obiektu zaczęto mówić pod koniec lat 90., a implementacja mechanizmu pojawiła się w systemie GEO-INFO na przełomie 2000 i 2001 roku. Stworzono wówczas obiekt „Zmiana”, który jest standardowym obiektem typu „Info” (obiekt bez geometrii), ale przede wszystkim jest obiektem specjalnym, który posiada dwie ważne cechy wyróżniające go od pozostałych.

Pierwszą, charakterystyczną cechą obiektu „Zmiana” są powiązania z obiektami, które w Zmianie uczestniczą (są w nią uwikłane). Obiekt „Zmiana” jest wówczas obiektem nadrzędnym do obiektów tej Zmiany. Inaczej mówiąc, każda Zmiana może być powiązana relacją z dowolną liczbą obiektów zasobu. Każda wersja obiektu zasobu może być powiązana tylko z jednym obiektem „Zmiana”. Natomiast obiekt jako całość może być powiązany z wieloma obiektami „Zmiana” poprzez wszystkie swoje kolejne wersje. Należy w tym miejscu zwrócić uwagę na subtelną różnicę pomiędzy obiektem i wersją obiektu. Obiekt jest zawsze jeden, identyfikowany przez unikalny, niezmienny Identyfikator. Wersja obiektu jest też unikalna, identyfikowana przez Identyfikator wersji. Ale jeden obiekt zasobu może posiadać wiele wersji.
Powiązania między obiektem „Zmiana” a obiektami zasobu otwierają całe spektrum możliwości analiz i przetwarzania.

• Jak wkraczała historia

Aby dla zaistnienia historii zasobu wskazać jakieś odniesienie w czasie, należy wspomnieć, że do niedawna, a dokładnie w okresie od 2011 do 2013 r., kiedy wprowadzono pierwsze rozporządzenia i podział zasobu na „rejestry” (BDSOG, EGiB, BDOT500, GESUT itd.), historia obiektów nie była obowiązkowa i jej tworzenie zależało wyłącznie od decyzji...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS