wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Ewolucja Uzupełniającej Mapy Polski
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001200220032004
2005200620072008200920102011201220132014
20152016201720182019
| Luty 2019, Nr 2 (285) |


• Dzielmy się wiedzą – mówi Bogumił Janiszewski, Człowiek Roku 2018 • Cztery lepsze niż dwa – sprawdzamy, jakie korzyści dla użytkowników precyzyjnych odbiorników satelitarnych oznacza globalna dostępność usług chińskiego BeiDou • O tworzeniu i prowadzeniu historii zasobu numerycznego w Systemie Informacji ...

powrót

Anna Wardziak

Intuition-1: ambitnie na orbicie

345 miliardów dolarów rocznie wart jest obecnie sektor światowej gospodarki związany z rozwojem przemysłu i usług kosmicznych. Szansę na podbój tego rynku mają polskie projekty. Jeden z nich zakłada przetwarzanie obrazów satelitarnych jeszcze na orbicie.

Wizualizacja satelity Intuition 1
Wizualizacja satelity Intuition 1
Końcówka ubiegłego roku obfitowała w ciekawe wydarzenia związane z rozwijaniem technologii kosmicznych. Sproą aktywnością w tym zakresie wykazały sie też polskie podmioty. Wystarczy wymienić choćby satelity PW-Sat2 i ICEYE-X2, ESEO/S-50, sondę InSight czy rakietę Bigos 4. (...)

Na szczególną uwagę zasługuje też inicjatywa, której celem jest stworzenie hiperspektralnego systemu obserwacji Ziemi (HyperCam) pozwalającego na pozyskiwanie wysokorozdzielczych (spektralnie) obrazów satelitarnych. Misję tę pod nazwą Intuition-1 realizują polscy inżynierowie ze śląs­kiego konsorcjum FPSpace. Tworzą je spółki KPLabs, Future Processing i FPInstruments (równocześ­nie partnerzy strategiczni PW-Sat2).

Twórcy pomysłu zakładają, że Intuition-1 będzie satelitą komercyjnym klasy 6U w kształcie prostopadłościanu o wymiarach 10 x 20 x 30 cm, a jego waga w przybliżeniu wyniesie 10 kg. Zostanie w nim umieszczona specjalistyczna kamera o wysokiej rozdzielczoś­ci spekt­ralnej w zakresie światła widzialnego i blis­kiej podczerwieni. Dzięki podzieleniu tego pasma na 150 kanałów spektralnych będzie można uzyskać zdecydowanie więcej informacji o obserwowanym obszarze niż za pomocą aktualnych rozwiązań konkurencji.

Co istotne, ma to być pierwszy na świecie satelita o mocy przetwarzania pozwalającej na segmentację i klasyfikację obrazów hiperspektralnych jeszcze na orbicie, a w konsekwencji – na co najmniej 100-krotną redukcję ilości danych przesyłanych do stacji naziemnej. (...)

Projekt HyperCam o wartości 19,3 mln zł uzyskał dofinansowanie UE w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 w wysokości 13,9 mln zł. Obejmuje on stworzenie całego instrumentu optycznego (toru optycznego opartego na zwierciadłach oraz sensorów), komputera o wysokiej wydajności zoptymalizowanego do uruchamiania sieci neuronowych oraz dedykowanej sieci neuronowej do segmentacji obrazów hiperspektralnych. Dodatkowo opracowane zostanie także oprogramowanie komputera pokładowego.

Czas realizacji projektu został przewidziany na okres od stycznia 2018 r. do grudnia 2023 r. Obecnie odbywają się...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt