Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2019, Nr 1 (284) |


• Plusy i minusy 2018 – doroczne podsumowanie wydarzeń w branży • 73 centymetry na godzinę – geodezyjna obsługa relokacji zabytkowego budynku na terenie Dawnej Fabryki Norblina • Zysk czy strata? Przepisy nowej ustawy o przekształceniu prawa uzytkowania wieczystego... komentuje Bogdan Grzechnik • Rozmawiamy z ...

powrót

Andrzej Karpierz

Mniej zbędnych formalności to lepiej

Postępowania w sprawie aktualizacji danych EGiB na przykładzie miasta Krakowa. Artykuł dotyczy postępowań w sprawie aktualizacji danych ewidencyjnych kończących się decyzją administracyjną. Zapowiadane zmiany ustawowe (rezygnacja w znacznej mierze z aktualizacji w trybie odrębnych decyzji) wydają się iść w dobrym kierunku. Brak jest podstaw, by „wstrzymywać” ujawnienie poprawnie sporządzonej dokumentacji.

Fragment mapy ze zmianami wprowadzanymi w trybie modernizacji ewidencji gruntów i budynków
Fragment mapy ze zmianami wprowadzanymi w trybie modernizacji ewidencji gruntów i budynków
Zacząć wypada od przypomnienia, że przyjęcie do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (PZGiK) dokumentacji geodezyjnej zawierającej wykazy zmian danych ewidencyjnych nie skutkuje – w świetle obowiązujących regulacji prawnych – automatyczną zmianą danych zgromadzonych w bazie danych ewidencji gruntów i budynków (EGiB). Zakończenie procedury związanej z przyjęciem dokumentacji geodezyjnej do PZGiK skutkuje jedynie uruchomieniem odrębnych procedur związanych z aktualizacją bazy EGiB.

Uczestnikami procesów związanych z udostępnianiem (w ramach zgłoszonej pracy geodezyjnej) danych zgromadzonych w PZGiK oraz przekazywaniem wyników prac geodezyjnych i kartograficznych (wraz ze stosownymi dokumentami) są podmioty wykonujące prace geodezyjne, czyli wskazane w art. 11 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne (Pgik), oraz organ administracji geodezyjno-kartograficznej. Natomiast w kolejnej fazie postępowań związanych z ujawnieniem zmian wynikających z tak opracowanej dokumentacji uczestniczy organ administracji geodezyjno-kartograficznej i podmioty, których dotyczą zmiany danych zawartych w bazach prowadzonych przez organ. To niejako formalne „oderwanie” kwestii opracowania dokumentacji geodezyjnej od ujawnienia zmian z niej wynikających w prowadzonych przez organy administracyjne bazach budzi wiele kontrowersji – szczególnie w kontekście uczestnictwa tego samego organu administracyjnego zarówno na etapie pozyskiwania danych (od podmiotów wykonujących prace geodezyjne), jak i ujawniania w bazach zmian z nich wynikających.

Jednoznacznie ukształtowane orzecznictwo sądów administracyjnych – podkreślając rejestracyjny charakter postępowań w sprawie wprowadzenia zmian w bazach EGiB – wskazuje, że „przyjęcie dokumentacji geodezyjno-kartograficznej do państwowego zasobu nie zwalnia organów prowadzących ewidencję gruntów i budynków od oceny tej dokumentacji jako środka dowodowego – materiału źródłowego – mającego stanowić podstawę wprowadzenia zmiany. W szczególności organ prowadzący ewidencję obowiązany jest ocenić, czy przedłożony dokument geodezyjny, przyjęty do zasobu, jest wystarczający jako podstawa do wprowadzenia zmian danych z uwagi na ich przedmiot” [wyrok WSA w Krakowie z 11 lutego 2005 r., III SA/Kr 2005/14].

Należy jednak zaznaczyć, że dokumentacja geodezyjna zawierająca wykazy zmian danych ewidencyjnych nie zawsze wymaga...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS