wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Styczeń 2019, Nr 1 (284) |


• Plusy i minusy 2018 – doroczne podsumowanie wydarzeń w branży • 73 centymetry na godzinę – geodezyjna obsługa relokacji zabytkowego budynku na terenie Dawnej Fabryki Norblina • Zysk czy strata? Przepisy nowej ustawy o przekształceniu prawa uzytkowania wieczystego... komentuje Bogdan Grzechnik • Rozmawiamy z ...

powrót

Anna Wardziak

Sat4Envi: szeroki dostęp do danych

Pod koniec 2020 r. ma ruszyć portal projektu Sat4Envi służący do powszechnego i łatwego udostępniania danych satelitarnych. Zapowiedziano to pod koniec ubiegłego roku na konferencji zorganizowanej przez beneficjenta projektu – IMGW-PIB w Warszawie.

fot. ESA
fot. ESA
Realizację Sat4Envi („System operacyjnego gromadzenia, udostępniania i promocji cyfrowej informacji satelitarnej o środowisku”) rozpoczęto w grudniu 2017 r., a jego zakończenie przewidziano na lis­topad 2020 r. Celem jest upub­licznienie danych programu Copernicus (z konstelacji Sentinel) oraz pochodzących z innych satelitów środowiskowych i meteorologicznych. Posłuży temu budowa kompleksowego systemu pozwalającego na powszechne i łatwe korzystanie z tego typu cyf­rowych informacji przy użyciu istniejących i modernizowanych w ramach projektu zasobów zaangażowanych instytucji. System ma umożliwić ciągłe gromadzenie i przetwarzanie danych do monitorowania środowiska, a także ich udostępnianie do celów naukowych, strategicznych i zapewnienia bezpieczeństwa.

• Zaczęło się od programu Copernicus

Program Obserwacji Ziemi Copernicus (do grudnia 2012 r. pod nazwą GMES, Global Monitoring for Environment and Security) realizowany jest przez Unię Europejską we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) od 1998 r. Chodzi w nim o wypracowanie metod zdalnego monitorowania stanu środowiska. Dane pozyskane za pomocą satelitów i w pomiarach in-situ (prowadzonych z naziemnych stacji pomiarowych oraz sensorów zainstalowanych na statkach powietrznych i morskich) są przetwarzane w celu opracowywania tzw. serwisów informacyjnych dostarczających użytkownikom określone produkty informacyjne (mapy tematyczne, bazy, raporty). Z uwagi na rozmiar zasobów ESA nie jest w stanie skutecznie upub­licznić danych z Sentineli i obsłużyć użytkowników na całym świecie. Praktyka pokazuje, jak trudno jest uzyskać informacje z serwisu ESA (Copernicus Open Access Hub) oraz jak powolny i zawodny jest to proces.

Problem ten dostrzegła Komisja Europejska, zlecając w 2017 roku wykonanie innowacyjnych usług DIAS (Copernicus Data and Information Access Services, CDIAS). Co ciekawe, zamówiono nie jeden, ale pięć takich serwisów, co ma zwiększyć konkurencyjność wypracowanych rozwiązań [GEODETA 2/2018].
(...)

Wkrótce Copernicus Open Access Hub przestanie działać, a dane będzie można pozyskiwać albo z platformy DIAS, albo od operatora krajowego. Dlatego równocześnie ESA promuje tworzenie systemów lokalnych obsługujących państwo lub region i w tę ideę wpisuje się właś­nie projekt Sat4Envi. Warto zaznaczyć, że pod koniec 2017 r. Polska wynegocjowała porozumienie z ESA, zyskując w ramach tzw. naziemnego segmentu współpracującego programu Copernicus stały dostęp do danych satelitarnych. Równocześnie decyzją Ministerstwa Środowis­ka na krajowego operatora danych satelitarnych z tego programu wyznaczono Instytut Meteorologii i Gos­podarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Jego podstawowym zadaniem jest...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS