Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2018, Nr 12 (283) |


• Raport GEODETY: Powiatowe usługi WMS a wytyczne GUGiK • Nowy rynek dla geodetów, czyli prace geodezyjne w świetle projektu nowych wytycznych GDDKiA • Odciążenie organu, geodety i obywatela. Aktualizacja danych EGiB w zakresie granic działek na przykładzie Krakowa, cz. II • O obowiązku ujawniania w EGiB niektórych umów ...

powrót

Jerzy Królikowski

Awangarda i antyki

Ranking stron WWW firm geodezyjnych. Wśród internetowych witryn krajowych przedsiębiorstw geodezyjnych znajdziemy nie tylko świetne wzorce do naśladowania, ale i przykłady, jak nie należy prezentować się w sieci.

Ostatni tego typu ranking opublikowaliśmy siedem lat temu (GEODETA 8/2011) – jeśli chodzi o technologie internetowe, minęła od tego czasu przynajmniej cała epoka. Nawet jeśli projektowana wówczas witryna była najnowszym krzykiem mody, to dziś z dużym prawdopodobieństwem jest niewygodna w obsłudze i „trąci myszką”. Idąc więc z duchem czasu, w tej edycji rankingu wprowadziliśmy wiele istotnych zmian w kryteriach oceniania. W dużym skrócie: zmniejszyliśmy rangę treści, a większy nacisk położyliśmy na to, w jaki sposób i gdzie jest ona publikowana. Takie mamy bowiem czasy, że łatwiej jest tworzyć zawartość strony, niż się z nią skutecznie przebić do odbiorcy.

Co wynikło z naszej analizy? Czołówka zestawienia absolutnie nie ma się czego wstydzić, bo utworzyła witryny ładne, nowoczesne i bogate w treść. Nawet laik znajdzie tu wiele ciekawych rzeczy, które przyciągną na dłużej uwagę. Co innego w ogonie. Wchodząc na niektóre strony, ma się nieodparte wrażenie, że firma już dawno padła, choć w rzeczywistości działa, i to niekiedy całkiem nieźle.
Generalnie wniosek z rankingu jest jednak smutny: większość przedsiębiorstw z naszej branży najwyraźniej w ogóle nie dostrzega potrzeby rozwijania własnej witryny. Nim więc przejdziemy do dokładnego omówienia wyników, wyjaśnijmy rzecz zdawałoby się oczywistą: jakie są zalety posiadania dobrej strony WWW?

• Jak cię widzą, tak cię piszą

Jej podstawową funkcją jest złapanie klienta – pokazanie mu, że może i nie jestem najtańszy na rynku, ale za to solidnie wykonuję różnorodne, nawet ambitne zlecenia. W geodezji niebagatelne znaczenie ma też możliwość prezentacji nowoczesnych technologii pomiarowych. Wiele innowacyjnych firm narzeka, że nie może przebić się na szerszy rynek ze skanowaniem laserowym, zobrazowaniami satelitarnymi czy dronami. Efekty stosowania tych technologii bywają jednak na tyle widowiskowe, że aż proszą się o ciekawą i przystępną prezentację w internecie. Na szczęście nie brak firm, które potrafią to wykorzystać.

Specyfika większych przedsiębiorstw geodezyjnych jest jednak często taka, że ich działalność bazuje na zamówieniach publicznych i konkursach ofert. Można by więc sądzić, że w ich przypadku strona internetowa jest niepotrzebna. Nic bardziej mylnego! Dla zamawiającego może okazać się przydatna chociażby do: znalezienia potencjalnych oferentów i ich podstawowej weryfikacji czy do wyszukania szczegółowych danych kontaktowych.

Trzeci argument: firmy geodezyjne borykają się dziś z brakiem rąk do pracy. Oczywiście, najlepszą metodą przyciągnięcia świetnego fachowca jest zaoferowanie mu wysokiej pensji, ale eksperci rynku zatrudnienia podkreślają, że coraz większe znaczenie mają także tzw. czynniki miękkie...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS