Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2018, Nr 11 (282) |


• Inicjatywy geodetów na 100-lecie odzyskania niepodległości Polski • Satelity zaglądają do Pisma Świętego – rozmawiamy z dr. hab. Adamem Linsenbarthem, autorem koncepcji i redaktorem „Atlasu biblijnego” • Zamierzam walczyć dalej – mówi geodetka Barbara Twardowska, w obronie której OZZG zorganizował protest ...

powrót

Jerzy Królikowski

Geodezja 3.9

Międzynarodowe targi geodezyjne Intergeo, Frankfurt nad Menem, 16-18 października. Idea Przemysłu 4.0, zwana również IV rewolucją przemysłową, przewiduje, że pracę ludzkich rąk coraz częściej zastępować będą roboty i algorytmy. Branża geodezyjna powoli, acz konsekwentnie również zmierza w tym kierunku. Jedni się boją, inni cieszą.

Dalmierz Leica BLK3D pozwala mierzyć na obrazie z cyfrowej kamery z dokładnością kilku milimetrów
Dalmierz Leica BLK3D pozwala mierzyć na obrazie z cyfrowej kamery z dokładnością kilku milimetrów
Tych cieszących się można było spot­kać wśród tegorocznych wystawców na Intergeo. A było ich rekordowo dużo, bo aż blisko 650, czyli niemal o stu więcej niż podczas poprzedniej edycji! Przekopując się przez prezentowane na stoiskach rozwiązania, trudno jednak mówić o jakiejkolwiek rewolucji – wszystko jest takie samo, tylko nieco nowsze. Baczny obserwator dostrzeże jednak liczne syg­nały świadczące o tym, że Geodezja 4.0 jest tuż za rogiem. Oto kilka przykładów, również z naszego polskiego podwórka.

• Milimetry nie tylko dla geodetów

• Zaprezentowany przez szwajcarską firmę Leica Geosystems dalmierz BLK3D (laureat Nagrody Innowacyjności Wichmanna w kategorii Hardware) przypomina smartfon i nawet robi zdjęcia jak smartfon. Tyle tylko że na ich podstawie możemy wykonywać pomiary o dokładności nawet 3 mm! I to w sposób tak pros­ty, że może to zrobić nawet kilkuletnie dziecko.

• Amerykańska firma Faro pokazała ręczny skaner laserowy ScanPlan. Nie wygenerujemy jednak za jego pomocą chmury punktów 3D, za to w intuicyjny i prosty sposób opracujemy plany budynków 2D (nawet wielopiętrowych). Koszt instrumentu to raptem 10 tys. euro, choć należy jeszcze uwzględnić oszczędność w postaci braku konieczności... zatrudniania geodety.

• Geodeta nie będzie również potrzebny do obsługi pojazdu Tiny­Surveyor firmy TinyMobileRobots automatycznie tyczącego punkty sprejem. Dziennie może on przejechać nawet 32 km, a ponieważ za pozycjonowanie odpowiada tylko odbiornik RTK, koszt nie jest wysoki.

• Tarnowska firma MGGP Aero, wspólnie z uniwersytetami: Łódzkim i Warszawskim, rozpoczęła opracowywanie dla stołecznego ratusza Mapy Koron Drzew. Bazując przede wszystkim na różnego rodzaju danych teledetekcyjnych, konsorcjanci dokonają kompleksowej inwentaryzacji wszystkich drzew z określeniem m.in. ich dokładnej lokalizacji, gatunku czy rozmiaru. Cena mapy: 4,9 mln zł. Drogo? Jeśli przyjmiemy, że w Warszawie roś­nie blisko 13 mln drzew, wychodzi niecałe 40 gr od drzewa, a więc koszt nieosiągalny przy zastosowaniu pomiarów terenowych, choćby zatrudnić do tego studentów.

• Pomiary terenowe mocno ograniczy również usługa Rheticus włos­kiej firmy Planetek (laureat Nagrody Innowacyjnoś­ci Wichmanna w kategorii Software). Dzięki niej uruchomienie precyzyjnego systemu monitoringu geodezyjnego nie zawsze wymagać już będzie instalacji sieci sensorów i pryzmatów. Wystarczy parę kliknięć, które zainicjują analizowanie radarowych zobrazowań satelitarnych. Wyniki ich przetwarzania w postaci czytelnych i łatwych w interpretacji map czy raportów klient dostanie bezpośrednio na swój komputer lub smartfon.

• Pokazany przez firmę GeoSLAM skaner Zeb-Horizon przenosi mobilny skaning pomieszczeń czy kopalni na zupełnie nowy poziom. Oferuje bowiem znacznie większą dokładność (1-3 cm) i szybkość pomiaru (300 tys. pkt/s) niż jego poprzednicy. Z kolei dzięki wykorzys­taniu algorytmów SLAM wygenerowanie chmury nawet dla skomplikowanego obiektu wymaga w zasadzie tylko odbycia spaceru po nim. Ot, takie „czarne pudełko”, które „wypluje” nam gotowy produkt.

• Skaner Leica RTC360 udowadnia, że łączenie skanów statycznych w jedną chmurę również nie jest wielką filozofią. Robi to bowiem za nas algorytm bazujący na obrazach z pięciu cyfrowych kamer, i to znacznie szybciej i dokładniej, niż gdybyśmy mieli stosować tradycyjne metody, np. tarczki celownicze. Zbliżoną technologię wprowadziły już zresztą wcześ­niej firmy Riegl oraz Zoller+Fröhlich...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

Więcej zdjęć w Fotogaleriach na Geoforum.pl

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama