wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Listopad 2018, Nr 11 (282) |


• Inicjatywy geodetów na 100-lecie odzyskania niepodległości Polski • Satelity zaglądają do Pisma Świętego – rozmawiamy z dr. hab. Adamem Linsenbarthem, autorem koncepcji i redaktorem „Atlasu biblijnego” • Zamierzam walczyć dalej – mówi geodetka Barbara Twardowska, w obronie której OZZG zorganizował protest ...

powrót

Aleksander Danielski

Fakty i mity

Szanuję i uznaję wartości propagowane przez miesięcznik GEODETA, więc chciałbym, aby publikowane w nim materiały były (w miarę) obiektywne i rzetelne. Stąd moje refleksje i uwagi do treści artykułu na temat formatu GML (GEODETA 9/2018).

Wprowadzenie uniwersalnego formatu wymiany danych geodezyjnych było niezbędne i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Oczywiste jest też, że każdy system do prowadzenia zasobów numerycznych musi respektować ten format poprzez możliwość eksportu i importu danych. Również narzędzia oferowane na rynku geodezyjnym muszą bazować na tym formacie, gdyż jest to jedyna droga do wzajemnego porozumiewania się wykonawcy prac geodezyjnych z ośrodkami dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej (ODGiK) przy oczywistym założeniu, że ośrodki te posiadają zasób oparty na idei obiektowej sformułowanej w rozporządzeniach. Jas­ne jest, że różne narzędzia będą ze sobą konkurowały, co zapewni wzrost jakości oferowanych usług, a uniwersalny format wymiany danych umożliwi ich współdziałanie. Takie są moje założenia i artykuł „GML praktycznie czy tylko teoretycznie?” z wrześniowego GEODETY miał, jak sądzę, na celu sprawdzenie stopnia zaawansowania funkcjonowania tego standardu w Polsce.

Jako że reprezentuję firmę oferującą jedno z rozwiązań, w którym prowadzonych jest wiele geodezyjnych baz danych powiatowych i miejskich, mogę zapewnić, iż System Informacji Przestrzennej GEO-INFO od początku wspierał i zaakceptował w całości ideę uniwersalnego formatu wymiany danych z wykorzystaniem standardu GML. O pozytywnym nastawieniu SIP GEO-INFO do stosowania uniwersalnych formatów danych niech świadczą wcześniejsze implementacje „uniwersalnych” formatów wymiany danych, takich jak TANGO czy SWDE. Obecnie wszędzie tam, gdzie system funkcjonuje, użytkownik ma pełną możliwość korzys­tania z formatu GML według GUGiK.

W związku z powyższym pozornie nieracjonalne wydaje się stosowanie innego niż GML formatu wymiany danych obiektowych między ODGiK a wykonawcą prac geodezyjnych. Wymaga to bowiem ciągłej konserwacji tego formatu, tzn. utrzymywania w stanie pełnej gotowości do spełniania jego podstawowej roli, czyli do transmisji danych. Jak jednak wynika z komentowanego artykułu, nadal w kraju istnieją i funkcjonują formaty natywne, czyli właściwe tylko dla konkretnego oprogramowania. Zdrowy rozsądek podpowiada, że żadna prywatna firma nie będzie ponosić kosztów lansowania własnego formatu bez potrzeby. Skoro zatem formaty natywne funkcjonują, muszą istnieć ku temu powody i właśnie m.in. na ten temat chcę się wypowiedzieć...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS