Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2018, Nr 11 (282) |


• Inicjatywy geodetów na 100-lecie odzyskania niepodległości Polski • Satelity zaglądają do Pisma Świętego – rozmawiamy z dr. hab. Adamem Linsenbarthem, autorem koncepcji i redaktorem „Atlasu biblijnego” • Zamierzam walczyć dalej – mówi geodetka Barbara Twardowska, w obronie której OZZG zorganizował protest ...

powrót

Rozmawiała Anna Wardziak

Satelity zaglądają do Pisma Świętego

Rozmawiamy z dr. hab. ADAMEM LINSENBARTHEM, autorem koncepcji i redaktorem „Atlasu biblijnego”, pierwszej tego typu publikacji w pełni opracowanej przez polskich naukowców

ANNA WARDZIAK: Premiera atlasu miała miejsce w połowie września podczas 56. Sympozjum Biblistów Polskich w Łomży. Czy po przeszło 10 latach pracy nad tym dziełem czuje pan satysfakcję z jego wydania?

ADAM LINSENBARTH: Jestem bardzo zadowolony z pomyślnego finału, czyli zakończenia prac nad atlasem i ostatecznego efektu. Podsumowując całą pracę, użyję określenia, którego nie stosowałem wcześniej. Nasze opracowanie jest rodzajem hybrydy atlasu geograficznego, historycznego i biblijnego, bo przeplatają się w nim wszystkie te rodzaje map. Chciałbym zaznaczyć, że na ponad 300 stronach zamieściliśmy nie tylko blisko 200 map, obrazy satelitarne, liczne numeryczne modele terenu (NMT) i obszerne opisy. Wzbogaceniu treści służą też: diagramy, kalendaria, a zwłaszcza dziesiątki zdjęć, z których część pochodzi z moich prywatnych zbiorów, ale wiele udało się pozyskać od różnych osób.

Kiedy narodził się pomysł stworzenia atlasu?

Pewnego rodzaju zaczynem było moje osobiste doświadczenie Ziemi Świętej, choć do atlasu było wtedy jeszcze bardzo daleko. Pierwszy raz byłem w Izraelu w 1977 r. przy okazji konferencji COSPAR-u (Komitetu ds. Badania Przestrzeni Kosmicznej) w Tel Awiwie. Towarzyszyła jej wycieczka krajoznawcza, ale przewodniczka pokazywała nam głównie miejsca związane ze współczesnymi wydarzeniami, np. wojną 6-dniową. Ponieważ nie tego oczekiwałem, zrezygnowałem z jednego dnia obrad i sam wybrałem się autobusem do Jerozolimy, a stamtąd do Betlejem. To był mój pierwszy osobis­ty kontakt z miejscami biblijnymi, który bardzo mnie poruszył.

Sporo lat później (w roku 1989) uczestniczyliśmy z żoną w pielgrzymce do Ziemi Świętej zorganizowanej przez Kurię Metropolitalną Warszawską. Znaleźliś­my się wtedy w gronie 24 pielgrzymów, wśród których było aż 12 księży (część z nich wcześniej studiowała w Ziemi Świętej). Prowadził nas ks. prof. Ryszard Rumianek, ówczesny prorektor Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie UKSW), który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem w roku 2010. Odwiedziliś­my więc z doskonałymi przewodnikami wszystkie najważniejsze miejsca biblijne. Wtedy uświadomiłem sobie, że w dostępnych na rynku materiałach o tamtych terenach bardzo mało jest informacji o charakterze geograficznym.

Natomiast tym, co już bezpośrednio zmobilizowało mnie do działania, było uczestnictwo w 2000 r. w międzynarodowym seminarium w Sede Boker w Izraelu na temat zastosowania teledetekcji w badaniach zmian użytkowania terenów w rejonach pustynnych. Było to szczególne miejsce, położone około 50 km na południe od miasta Be’er-Sheva, w samym sercu pustyni Negew. Dodam jeszcze, że Instytut Badawczy Obszarów Pustynnych Jacoba Blausteina (filia Uniwersytetu Ben Guriona w Be’er­-Sheva), który był gospodarzem spotkania, leży na malowniczym wysokim brzegu kanionu Zin. Tamtędy właśnie, jak opisuje Księga Wyjścia, wędrowali z Egiptu do Ziemi Obiecanej Izraelici pod wodzą Mojżesza. Jest to mało znany południowy kraniec Izraela, do którego pielgrzymki nie docierają.

Czyli zdecydowała wyjątkowość miejsc…

Nie tylko. Po zakończeniu sympozjum zorganizowano dwudniowy wyjazd na pustynię Negew oraz do doliny Jordanu. Wspaniałym przewodnikiem (który zresztą w grudniu 2000 roku trafił na okładkę GEODETY) był geolog dr Yaacov Arkin z Państwowego Instytutu Geologicznego w Jerozolimie. Z racji swoich zainteresowań zawodowych zwracał on szczególną uwagę na aspekty geologiczne, które mnie również zaczęły ciekawić. Wyjazd był ponadto okazją do nawiązania kontaktu z prof. Amonem Kamieli, dyrektorem Laboratorium Teledetekcyjnego w Sede Boker. Potem przyszła fascynacja dawnymi mapami tych terenów, która w kolejnych latach zaowocowała m.in. publikacją na łamach GEODETY kilku artykułów związanych z tematyką biblijną, w tym pokazujących wędrówkę Izraelitów z Egiptu do Ziemi Obiecanej. To wszystko utwierdziło mnie w przekonaniu, że trzeba coś z tym tematem zrobić...

Pełna treść rozmowy w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Akademia INSPIRE w Norwegii
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama