wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Listopad 2018, Nr 11 (282) |


• Inicjatywy geodetów na 100-lecie odzyskania niepodległości Polski • Satelity zaglądają do Pisma Świętego – rozmawiamy z dr. hab. Adamem Linsenbarthem, autorem koncepcji i redaktorem „Atlasu biblijnego” • Zamierzam walczyć dalej – mówi geodetka Barbara Twardowska, w obronie której OZZG zorganizował protest ...

powrót

Rozmawiał Damian Czekaj

W poszukiwaniu środka

MARIUSZ MEUS, inicjator akcji „Honorowy Południk Krakowski”, wyjaśnia, gdzie leży geodezyjne serce Polski

Mariusz Meus pomaga w stabilizacji środka Polski w Nowej Wsi
Mariusz Meus pomaga w stabilizacji środka Polski w Nowej Wsi
DAMIAN CZEKAJ: 13 października w Nowej Wsi pod Kutnem odbyła się uroczystość oznaczenia nowego środka Polski. Skąd pomysł na taką akcję?

MARIUSZ MEUS: W tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, a także, o czym nie wszys­cy pamiętają, Rok Polskiej Geografii. Uznałem, że społeczność polskich geodetów mogłaby pozostawić z tej okazji choćby niewielki ślad na obliczu naszego kraju. Szukałem jakiegoś ciekawego tematu związanego z geografią i geodezją, i w końcu w listopadzie 2017 r. zainteresowałem się kwestią środka Polski. Przekonałem się, że sprawa ta obrosła legendą i trudno tu o jakieś potwierdzone fakty. Czas wreszcie to zmienić. W ten sposób narodził się projekt „Geodezyjne Serce Polski” realizowany w ramach programu wieloletniego „Niepodległa”.

Od czego pan zaczął?

Postanowiłem zweryfikować powszechnie znaną informację, że geometryczny środek Polski – a taki napis widnieje na monumencie na rynku w Piątku – rzeczywiście zlokalizowany jest w tej miejscowości w powiecie łęczyckim. Już na samym początku pojawiły się pewne nieścisłości, bo punkt mający znajdować się w Piątku w literaturze czasami definiowany był jako środek geometryczny, a czasami jako środek ortometryczny, a to są dwa różne miejsca. Środek geometryczny to punkt wypadający w połowie wartości kątowej rozciągłości południkowej i równoleżnikowej danego obszaru. Z kolei środek ortometryczny leży na przecięciu ortodrom łączących wierzchołki prostokąta utworzonego przez południki i równoleżniki przechodzące przez skrajne punkty – w tym przypadku Polski. Szczególnie wyznaczenie środka geometrycznego jest bardzo proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Jak się okazało, punkt ten wyznaczony zarówno dla obszaru lądowego Polski (suchy ląd wraz z wodami śródlądowymi), jak i obszaru administracyjnego (obszar lądowy plus część morskich wód wewnętrznych) nie wypada nawet w okolicach Piątku, a około 30 km na zachód. Podobnie było ze środkiem ortometrycznym.

Jak zatem środek Polski znalazł się w Piątku?
...

Pełna treść wywiadu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS