Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2018, Nr 8 (279) |


• Tradycyjna konstrukcja w nowej technologii, czyli geodeci na budowie mostu południowego w Warszawie • Wyrok WSA ws. podziałów „przez potrącenie” komentują Bogdan Grzechnik i Jarosław Formalewicz • Rzecz o podziale rzeczy. Wracamy do przypadku nieruchomości, którą sąd próbował podzielić na 11 części. Sprawę komentuje ...

powrót

Jerzy Królikowski

Każdy sobie rejestr skrobie

Seminarium „Interoperacyjność zbiorów danych przestrzennych”, Warszawa, 27-28 czerwca

Hasło „interoperacyjność danych przestrzennych” może wydawać się ciężkostrawne, ale kryje się za nim całkiem praktyczny cel, którego osiągnięcie jest niezbędne do sprawnego funkcjonowania administracji państwowej i biznesu czy po prostu komfortowego życia obywatela. Jednoznaczne zlokalizowanie punktu adresowego, stwierdzenie, czy działka znajduje się na obszarze chronionej przyrody, okreś­lenie liczby osób zamieszkujących teren zagrożony powodzią – w XXI wieku pozyskanie tego typu informacji z państwowych rejestrów powinno być na wyciągnięcie ręki. A jednak praktyka pokazuje, że w wielu przypadkach takich informacji albo w ogóle nie uzyskamy, albo uzyskamy, ale z błędami.

A przecież nie tak miało być. W 2007 r. uchwalono dyrektywę INSPIRE, która miała zapewnić interoperacyjność zbiorów danych na poziomie europejskim. Trzy lata później Sejm przegłosował ustawę o infrastrukturze informacji przestrzennej, która przenosiła zapisy tego aktu na polski grunt. Zaraz za tym poszły liczne rozporządzenia określające schematy danych dla różnych tematów, a także rozmaite wielomilionowe projekty, które miały dostosować państwowe rejestry do tych standardów. W prace te zaangażowały się liczne podmioty (ministerstwa, urzędy niższej rangi, instytuty oraz firmy), których działania koordynowała Rada Infrastruktury Informacji Przestrzennej (IIP). Jakie są efekty, każdy widzi, a geodeci i inni specjaliści od geodanych – szczególnie wyraźnie. Nad sposobami rozwiązania tego problemu kilkudziesięciu przedstawicieli administracji publicznej i świata nauki debatowało podczas czerwcowego seminarium „Interoperacyjność zbiorów danych przestrzennych” zorganizowanego przez Związek Województw RP.

• Kwestia prawna

Jak zwykle przy okazji dyskusji na temat IIP padało sporo propozycji zmian w prawie. Prof. Jerzy Gaździcki – były przewodniczący Rady IIP, oraz Danuta Konopka – geodeta woj. podlaskiego, zgodnie zwrócili uwagę, że samorządy są jednym z kluczowych dostawców danych przestrzennych, ale ustawa o IIP je pomija. Warto więc zdefiniować ich rolę, w tym określić zasady finansowania lokalnych i regionalnych węzłów IIP. Prof. Gaździcki podkreślił ponadto potrzebę prawnego uregulowania cyberbezpieczeństwa danych przestrzennych.

Geodeta woj. mazowieckiego Krzysztof Mączewski przypomniał, że samorządy gromadzą dane dla licznych tematów, które nie są ujęte ani w dyrektywie INSPIRE, ani w ustawie o IIP. Należałoby więc zastanowić się, czy...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning ułatwi modernizację statku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama