Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2018, Nr 8 (279) |


• Tradycyjna konstrukcja w nowej technologii, czyli geodeci na budowie mostu południowego w Warszawie • Wyrok WSA ws. podziałów „przez potrącenie” komentują Bogdan Grzechnik i Jarosław Formalewicz • Rzecz o podziale rzeczy. Wracamy do przypadku nieruchomości, którą sąd próbował podzielić na 11 części. Sprawę komentuje ...

powrót

Maria Kolińska, Dorota Michalik, Mariusz Suwaj

Powierzchnia i funkcje

Aktualizacja danych EGiB w zakresie budynków na przykładzie bazy miasta Krakowa, cz. II. Miesiąc temu w artykule „Ewidencyjne rafy” przedstawiliśmy m.in. wątpliwości związane z konturem budynku. Tym razem zajmiemy się powierzchnią zabudowy w kontekście budynków podziemnych oraz atrybutami funkcji użytkowych budynku.

Już poprzednio podkreślaliśmy potrzebę standaryzacji i definicyjności danych, bo przecież chcemy przedstawiać otaczającą nas rzeczywistość w sposób jednoznaczny i zrozumiały. Pisaliśmy także o ograniczeniu, jakie dla wiarygodnego przedstawienia elementów otoczenia w bazach PZGiK stanowią obowiązujące przepisy będące niejednokrotnie źródłem nieporozumień lub różnych interpretacji. Taką pierwszą przeszkodą są prawne definicje zarówno konturu budynku (o czym już była mowa), jak i powierzchni zabudowy oraz kondygnacji podziemnej.

• Powierzchnia zabudowy

Niezależnie od zmian samej definicji konturu budynku, jaka miała miejsce w kolejnych nowelizacjach rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków (EGiB), logika obliczania pola powierzchni zabudowy jest niezmienna i ściśle związana z polem powierzchni figury geometrycznej określonej przez kontur budynku (§ 63 ust. 2). Uszczegółowienie definicji konturu budynku zawarte w § 63 ust. 1a, 1b oraz 1c w odniesieniu do definicji pola powierzchni zabudowy w ust. 2 rodzi wątpliwość, czy w przypadku budynków podziemnych atrybut PEZ (pole powierzchni zabudowy) powinien być wyliczony i uzupełniony. Może zasadne byłoby skorzystanie w takim przypadku z atrybutu specjalnego wynikającego ze stereotypu Voidable i uzupełnienie go wartością „inapplicable” (nie stosuje się, tj. nie ma zastosowania/wartości w danym kontekście).

Ustawodawca wskazał bowiem enumeratywnie, że chodzi tu o pole figury geometrycznej określonej przez kontur budynku, o którym mowa w ust. 1a oraz 1b. Tymczasem kontur budynku podziemnego został zdefiniowany w § 63 ust. 1c. W przypadku budynków podziemnych zlokalizowanych w całości pod powierzchnią terenu logika taka wydaje się uzasadniona, ponieważ teren na powierzchni gruntu de facto nie jest zabudowany, czyli może być dodatkowo zagospodarowany. Nie różni się więc od pozostałych terenów przyległych, na których nie zlokalizowano budynku podziemnego lub podziemnej kondygnacji.

Bardzo często, zwłaszcza w dużych aglomeracjach, spotykamy się z inwestycjami, na których kondygnacje podziemne obejmują obszar całej działki (kondygnacje niezawierające się w obrysie części nadziemnej stanowiące np. parkingi podziemne budynków mieszkalnych, biurowych lub handlowo-usługowych). W takim przypadku lokalizacja budynku podziemnego lub kondygnacji podziemnej...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS