Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2018, Nr 7 (278) |


• Trzeba robić swoje. Rozmawiamy z nowym głównym geodetą kraju Waldemarem Izdebskim • Ewidencyjne rafy – aktualizacja danych EGiB w zakresie budynków na przykładzie Krakowa • W EGiB po staremu, czyli raport GUGiK o postępach w modernizacji EGiB • „Historyczny atlas chasydyzmu” – kartograficzna ...

powrót

Opracowanie redakcji

Wątpliwe podziały przez potrącenie

Wyroki sądów administracyjnych – podziały nieruchomości. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wydał niedawno wyrok w sprawie, która dotyczy sposobu obliczenia powierzchni projektowanej do wydzielenia działki stanowiącej mniej niż 33% powierzchni nieruchomości dzielonej w trybie ustawy o gos­podarce nieruchomościami.

Prezydent Rybnika we wrześniu 2017 r. odmówił przyjęcia do PZGiK wyników pracy geodezyjnej (mapa z projektem podziału nieruchomości), uzasadniając odmowę naruszeniem § 61 ust. 1 oraz § 62 ust. 1 rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków (dalej: ws. EGiB) w zakresie nieprawidłowo obliczonej powierzchni projektowanej działki. Wskazał, że powierzchnia nowej działki została obliczona metodą „przez potrącenie”, tj. w wyniku odejmowania powierzchni wydzielonej działki od powierzchni dzielonej działki, której powierzchnia zapisana w EGiB została obliczona na podstawie współrzędnych niespełniających obowiązujących standardów dokładnościowych. Zdaniem organu I instancji obliczenie powierzchni działek ewidencyjnych w ramach tej pracy jest możliwe po uprzednim określeniu granic tych działek w terenie, ich pomiarze i obliczeniu punktów granicznych.

Stanowisko prezydenta Rybnika w zakresie wskazanych naruszeń prawa podtrzymał śląski WINGiK. W swojej decyzji z 16 listopada 2017 r. zauważył, że wykonawca określił jedynie pole powierzchni projektowanej działki ewidencyjnej z uwzględnieniem powierzchniowej poprawki odwzorowawczej (na poziomie 0,0001 ha), o której mowa w § 62 ust. 1 i 2 rozporządzenia ws. EGiB. Natomiast pole powierzchni projektowanej działki ewidencyjnej zostało obliczone niezgodnie z zapisami § 61 ust. 1 oraz § 62 tego rozporządzenia.

Zdaniem WINGiK-a zgodnie z zapisami § 77 ust. 7 pkt 2 rozporządzenia ws. standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (dalej: ws. standardów) zastosowana tu metoda „przez potrącenie” może dotyczyć wyłącznie podziału nieruchomości rolnej lub leśnej o łącznej powierzchni do 33% powierzchni podlegającej podziałowi. A zgodnie z treś­cią sprawozdania technicznego oraz mapy z projektem podziału dokumentacja została opracowana w trybie ustawy o gos­podarce nieruchomościami (dalej: uogn). W związku z tym położenie punktów granicznych względem osnowy geodezyjnej I klasy nie zostało określone na podstawie geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych z błędami nieprzekraczającymi 0,30 m, co jest niezbędne dla spełnienia wymogów określonych w § 61 ust. 1 rozporządzenia ws. EGiB.

Ponadto WINGiK podkreślił, że zgodnie z zapisami § 76 ust. 1 rozporządzenia w sprawie standardów wykonawca ma obowiązek podczas wykonywania mapy z projektem podziału nieruchomości przekazać w pierwszym etapie prac operat techniczny, na mocy którego nastąpiłaby aktualizacja bazy danych EGiB, a następnie na podstawie zaktualizowanych w PZGiK danych sporządzić dokumentację wynikową...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS