Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2018, Nr 5 (276) |


• RODO już blisko. Co to oznacza dla geodezji? • Drony porządkują przestrzeń w podwarszawskim Piasecznie • Podział nieruchomości a warunki zabudowy – przypadek z praktyki omawia sędzia Magdalena Durzyńska • Skarga i wniosek a działania organów wobec geodetów. Część III artykułu nt. dopuszczalności postępowania ...

powrót

Konrad P. Eckes

Historia jednego rocznika

Studia i działalność zawodowa na tle wielkich zmian technologicznych minionego półwiecza. W 2017 roku minęło 50 lat od zakończenia nauki przez studentów rocznika 1961-1967 na Wydziale Geodezji Górniczej AGH w Krakowie. Wyrazem więzi z uczelnią jest zarówno uroczysta powtórna immatrykulacja, jak i refleksja nad zmianami, jakie w tym czasie zaszły.

Ponad 50 lat w zawodzie geodety skłania do przemyśleń. A trzeba do tego dodać jeszcze okres studiów, kiedy to nastąpiło przejście od obliczeń ręcznych do pierwszych zastosowań komputerów. W sumie wychodzi ponad pół wieku licznych zmian technologicznych, sprzętowych i organizacyjnych rozgrywających się na tle wielkich przemian politycznych i społecznych. Przyjrzyjmy się tym procesom i spróbujmy wyciąg­nąć wnioski istotne dla współczesnego kształtu edukacji i dla innych aspektów działalności zawodowej geodety.

Wymieniony przedział lat (1961-1967) wskazuje na okres nauki dłuższy niż powszechny kurs studiów technicznych kończący się uzyskaniem stopnia zawodowego magistra inżyniera. Tak było istotnie, studia trwały 5,5 roku (11 semestrów). Pośród wielu anomalii gospodarczych i ideologicznych lat PRL-u znalazł się i taki pomysł, aby najbardziej aktywną część młodzieży przetrzymać pół roku dłużej na poziomie studenckiej wegetacji i przez to doraźnie ochronić rynek pracy, który zgodnie z ówczesną ideologią miał gwarantować wszystkim pełne zatrudnienie. Oficjalnym uzasadnieniem było zapoznanie przyszłej kadry inżynierskiej z pracą robotnika. Stąd właśnie nazwa tego trwającego cały II semestr zajęcia – praktyka robotnicza. Władze wprowadziły ją do programu studiów po raz pierwszy w roku akademickim 1961/1962 i dopiero po kilku latach wycofały się z tego pomysłu. Jedyną korzyścią ze studiów 5,5-letnich dla kierunku geodezja i kartografia było zakończenie nauki wraz z nadejściem wiosny, a więc przed sezonem pomiarowym. W tamtych czasach, kiedy dominowały technologie pomiarów bezpośrednich, umożliwiało to absolwentom rozpoczęcie pracy w okresie najbardziej aktywnym w naszym zawodzie.

Tło historyczne studiów rocznika 1961--1967 można streścić w kilku zdaniach. Był to siermiężny PRL z fikcją pełnego zatrudnienia, powszechnymi brakami w zaopatrzeniu, towarami nis­kiej jakoś­ci produkowanymi bez konkurencji, niewymienialnością złotówki i pensjami miesięcznymi na poziomie 20 dolarów amerykańskich w relacji czarnorynkowej. Społeczeństwo było utrzymywane w całkowitej izolacji od krajów Europy Zachodniej, a wszechobecna propaganda komunistyczna potęgowała poczucie zagrożenia ze strony urojonych wrogów, w której to sytuacji tylko Związek Radziecki miał gwarantować Polsce wolność.

Studium wojskowe i praktyki

Powszechna była atmosfera militarys­tyczna, każdy młody mężczyzna podlegał 2-letniej obowiązkowej służbie wojskowej (w niektórych formacjach nawet 3-letniej). Studenci odbywali tę służbę w ulgowej formie, na AGH była ona powiązana z procesem kształcenia…

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS