Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2018, Nr 2 (273) |


• Starostwo Spółka z o.o. – wyniki ankiety dotyczącej wykonywania prac GiK przez pracowników administracji • Skarga na geodetę – radca prawny Grzegorz Ninard o dopuszczalność postępowania skargowego i wnioskowego wobec geodety • Nieważność MPZP a wpisy w EGiB – przypadek z praktyki omawia sędzia Magdalena ...

powrót

Anna Wardziak

Co z tą odpowiedzialnością?

Wyroki sądów powszechnych

W toczącym się niedawno postępowaniu sądowym pozwany geodeta zakwestionował możliwość ponoszenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wynikające z nieprawidłowego wykonania przez niego umów. Czy sąd zgodził się z jego linią obrony?

Sprawa miała swój początek w listopadzie 2011 r., kiedy to na podstawie umowy spółka zleciła prowadzącemu działalność gospodarczą geodecie uprawnionemu obsługę geodezyjną inwestycji. Geodeta wykonał poprawne opracowanie kameralne, tj. sporządził szkice wyniesienia osi konstrukcyjnych i osi ścian obiektu budowalnego na grunt. Następnie dokonał wytyczenia geodezyjnego obiektu na gruncie i – po wykonaniu fundamentów – potwierdził zgodność ich położenia z położeniem uprzednio wyznaczonym na gruncie. Wytyczenie to było jednak wadliwe, co spowodowało przesunięcie bryły obiektu w terenie o ponad 5 metrów. Miesiąc później potwierdzili to inni geodeci, którym spółka zleciła kontrolę. W międzyczasie spółka wykonała jednak szereg robót związanych z posadowieniem obiektu (w tym słupy, ławy i fundamenty), a po wykryciu błędu musiała zlecić prace naprawcze. Zażądała więc od geodety zwrotu poniesionych kosztów, a kiedy ten odmówił, wniosła sprawę do sądu.

Zdaniem Sądu Okręgowego w Suwałkach [sygn. akt I C 149/14], spór sprowadzał się do tego, czy na pozwanym spoczywa obowiązek pokrycia poniesionych przez powoda kosztów prac naprawczych mających na celu doprowadzenie obiektu budowlanego do stanu zgodnego z dokumentacją projektową i osnową w terenie. Powód bowiem źródła odpowiedzialności pozwanego doszukiwał się w treści art. 471 kc. Pozwany zaś twierdził, że odpowiedzialność ta spoczywa na kierowniku budowy. Dodawał przy tym, że gdyby kierownik budowy należycie wykonywał swoje obowiązki, wadliwość wykonania umowy o obsługę geodezyjną wychwycona zostałaby niezwłocznie po dokonaniu wytyczenia obiektu na gruncie, a nie dopiero po wykonaniu znacznego zakresu robót budowlanych. Geodeta nie uznawał zatem związku przyczynowego między nienależytym wykonaniem przez niego umowy a poniesionymi przez powoda kosztami prac naprawczych. Odwoływał się przy tym do art. 22 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS