Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2018, Nr 2 (273) |


• Starostwo Spółka z o.o. – wyniki ankiety dotyczącej wykonywania prac GiK przez pracowników administracji • Skarga na geodetę – radca prawny Grzegorz Ninard o dopuszczalność postępowania skargowego i wnioskowego wobec geodety • Nieważność MPZP a wpisy w EGiB – przypadek z praktyki omawia sędzia Magdalena ...

powrót

Anna Wardziak

Łatwiej zarządzać bezpieczeństwem

Jak narzędzia GIS usprawniają pracę policji

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to platforma wymiany informacji między policją a obywatelami, która służy do poprawy bezpieczeństwa. Składają się na nią: interaktywna mapa do zgłaszania zagrożeń oraz mapa statys­tyczna.

Zadanie stworzenia nowego narzędzia informatycznego resort spraw wewnętrznych i administracji postawił przed policją na początku 2016 roku. Powstanie koncepcji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) poprzedziły prowadzone od stycznia do kwietnia 2016 r. szerokie konsultacje społeczne z udziałem ponad 217 tys. osób. Na podstawie informacji uzyskanych w czasie tych spotkań opracowano katalog zagrożeń, które w ocenie społeczeństwa w sposób istotny wpływają na poczucie bezpieczeństwa i które można zgłaszać za pomocą KMZB. Opracowano także katalog przestępstw, zdarzeń drogowych i interwencji policji związanych z wykroczeniami, które prezentowane są na mapie statystycznej. KMZB w wersji pilotażowej zaczęła funkcjonować 1 lipca 2016 r. na obszarze działania Komendy Stołecznej Policji oraz komend wojewódzkich w Białymstoku i Gdańsku. Efekty pilotażu były na bieżąco monitorowane przez funkcjonariuszy Biura Prewencji Komendy Głównej Policji. W kolejnych tygodniach sukcesywnie wdrażano KMZB na terenie pozostałych województw. Ostatecznie 5 października 2016 r. rozwiązanie to funkcjonowało już w całym kraju.

Dzięki niemu każdy, kto posiada informacje istotne dla bezpieczeństwa lub zaobserwował wokół siebie zagrożenia, może – jak zapewnia policja – w całkowicie bezpiecznej, anonimowej formie podzielić się tą wiedzą, korzystając z KMZB. Zadaniem policji jest weryfikacja sygnałów o zagrożeniach oraz podejmowanie skutecznych działań w celu ich eliminacji. KMZB służy także do optymalnego dysponowania siłami i środkami policji, doboru metod jej pracy, prognozowania zagrożeń, które mogą wystąpić w związku z różnego rodzaju wydarzeniami. Przez ponad rok funkcjonowania z mapy skorzystało ponad milion użytkowników, którzy przekazali za jej pośrednictwem blisko 600 tys. zgłoszeń, z których policjanci potwierdzili prawie 46%.

• Współpraca z GUGiK-iem

Korzystanie ze zbiorów danych przestrzennych Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa odbywa się – jak możemy przeczytać w regulaminie – za pomocą usług przeglądania i wyszukiwania danych przestrzennych opublikowanych w infrastrukturze systemu Geoportal utworzonego i utrzymywanego przez Głównego Geodetę Kraju. Serwis internetowy KMZB został zbudowany z wykorzystaniem usługi API systemu Geoportal. Skąd w tym projekcie infrastruktura Geoportalu? Okazuje się, że mapa zgłoszeń powstała i działa dzięki współpracy z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii.

– Rozpoczynając prace nad KMZB, zderzyliśmy się z bardzo wysokimi wymaganiami oraz krótkim czasem na realizację zadania. Pierwsze próby, layouty i funkcjonalności prezentowaliśmy w ArcGIS Online. Tak powstawał cały projekt i w takim kształcie został on zaakceptowany przez kierownictwo MSWiA – wyjaśnia Piotr Pogorzelski, naczelnik Wydziału Technicznego Wsparcia Systemu Powiadamiania Ratunkowego w Biurze Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji.

Kiedy był już przygotowany prototyp aplikacji (jako w pełni funkcjonalne rozwiązanie zawierające wszystkie mechanizmy do obsługi zgłoszeń, tj. rejestrowanie, zmiana statusów, katalog kategorii, formularze do wypełnienia) zapewniającej dwustronną komunikację ze społeczeństwem, pojawił się problem jej udos­tępnienia w internecie bez ponoszenia zbędnych nakładów. I tu z pomocą przyszedł GUGiK. Jego przedstawiciele zaproponowali implementację policyjnego rozwiązania w ramach platformy Geoportal 2, obiecując przygotowanie odpowiedniego narzędzia...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS