Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2018, Nr 1 (272) |


• Plusy i minusy 2017 – doroczne podsumowanie wydarzeń w branży • Jak przeliczać wysokości do układu PL-EVRF2007-NH? • Jak porównywać nowoczesność powiatów? • Kierunek: integracja baz i usług – rozmowa o innowacyjnej geodezji w powiecie mińskim • Obsługa geodezyjna nowej łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie ...

powrót

Damian Czekaj

Scalenie dobre na wszystko

Seminarium podsumowujące XLI Ogólnopolski Konkurs Jakości Prac Scaleniowych, Warszawa, 14 grudnia

 Fragment zwycięskich założeń do projektu scalenia - obiekt Sulmice, gmina Skierbieszów, powiat zamojski
Fragment zwycięskich założeń do projektu scalenia - obiekt Sulmice, gmina Skierbieszów, powiat zamojski
W 41. edycji konkursu ocenie poddano 7 założeń do projektów scaleń gruntów oraz – po raz pierwszy – 5 projektów scaleń gruntów przeprowadzonych w związku z budową autostrady. Być może już niedługo, ze względu na planowane zmiany w prawie, podobne scalenia będą wykonywane także wokół dróg ekspresowych.

– Dzisiejsze spotkanie to dla nas, geodetów urządzeniowców, wspaniałe święto, jak Barbórka dla górników – mówił Gustaw Korta, dziekan Konwentu Dyrektorów Wojewódzkich Biur Geodezji i Terenów Rolnych. – Każdego roku mamy okazję pochwalić się efektami swoich prac. A te nierzadko trwają kilka lat. Nie da się zrobić scalenia gruntów dobrze, jeśli nie włoży się w to całego siebie. Konieczna jest pasja. Nie nazwałbym może spraw technicznych i geodezyjnych drugorzędnymi, ale podczas scaleń na pierwsze miejsce wysuwają się kwestie związane z socjologią wsi i psychologią. Potrzeba bardzo dużo empatii, zrozumienia drugiego człowieka, aby poprawnie wykonać scalenie – tłumaczył dziekan Konwentu.

Gustaw Korta odniósł się także do przygotowywanej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi nowelizacji ustawy o scalaniu i wymianie gruntów. – Biorąc pod uwagę nasze doświadczenia z ostatnich lat i problemy, z którymi się zetknęliśmy, proponowane zapisy eliminują wiele zagrożeń czyhających na prawidłowe i zakończone scalenia gruntów – zaznaczył.

O nowelizacji mówił też minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel. Minister podkreślił, że przywiązuje dużą wagę do prac scaleniowych, czego wyrazem jest właśnie nowa ustawa. Ma ona przyczynić się do usprawnienia prowadzenia postępowań scaleniowych, głównie do ich przyspieszenia. Zapowiedział, że nowelizacja trafi do parlamentu jeszcze w I kwartale 2018 r. Minister zaznaczył, że podczas tworzenia nowych zapisów brano pod uwagę postulaty zgłaszane przez uczestników i realizatorów scaleń w Polsce. Krzysztof Jurgiel przypomniał także, że 1 września 2017 r. rozpoczął działalność Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa łączący część zadań Agencji Rynku Rolnego (ARR) oraz zadania Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR), które przestały istnieć. Nowa instytucja – zgodnie z ustawą o KOWR – zajmie się m.in. ...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama