Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2017, Nr 12 (271) |


• Koniec ery RTK? Usługi PPP czasu rzeczywistego zdobywają rynek nawigacji • Most zwodzonego przez Martwą Wisłę na stulecie niepodległości – geodezyjna obsługa inwestycji • Konsekwencje nieważności MPZP – przypadek z praktyki omawia sędzia Magdalena Durzyńska • Koncepcja standaryzacji usługi lokalizacji działek ...

powrót

Waldemar Izdebski, Michał Kursa, Jarosław Wesołowski

Ułatwienie w szukaniu działek

Koncepcja standaryzacji usługi lokalizacji działek ewidencyjnych (ULDK). Powiaty są dostawcą danych do jednego z najbardziej istotnych tematów IIP, czyli działek ewidencyjnych. Rejestry EGiB prowadzone są przez samorządy powiatowe, a więc ostatecznie na całość aktualnych danych o działkach ewidencyjnych będziesię składało co najmniej 380 baz źródłowych. Pora więc zadbać także o standaryzację usług na rządowym Geoportalu.

Efektywne korzystanie z danych ewidencji gruntów i budynków na poziomie krajowym – bez ustalania specyficznych parametrów dostępu do poszczególnych baz powiatowych oraz wnikania w ich strukturę – wymaga spełnienia kilku podstawowych warunków:
1.Bazy powiatowe muszą być zinformatyzowane.
2. Powiaty powinny udostępniać usługę sieciową służącą do przeglądania danych ewidencyjnych (WMS).
3. Na poziomie kraju powinna istnieć usługa integrująca powiatowe usługi WMS, która pod jednym adresem URL daje dostęp do przeglądania danych z całego kraju.
4. Powiaty powinny udostępniać usługę sieciową lokalizacji działki ewidencyjnej (zwrócenia jej geometrii) braku na podstawie podanego identyfikatora.
5. Na poziomie kraju powinna istnieć usługa integrująca powiatowe usługi lokalizacyjne (te z punktu 4), która pod jednym adresem URL da dostęp do lokalizacji dowolnej działki ewidencyjnej z całego kraju.

Szczegółowo o spełnieniu przedstawionych powyżej warunków traktują prace, a wymagania do usługi przeglądania (punkt 2) zawiera rozporządzenie Komisji Wspólnot Europejskich 976/2009 z 19 października 2009 r. ws. wykonania dyrektywy 2007/2/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w zakresie usług sieciowych (usługa WMS spełnia wymogi tego rozporządzenia).

O aktualnym stanie wymagań można ogólnie stwierdzić, że na dwa pierwsze punkty autorzy artykułu nie mają większego wpływu, a mogą jedynie zachęcać powiaty do informatyzacji baz ewidencji gruntów i budynków oraz do uruchamiania i udostępniania dotyczących tych baz powiatowych usług sieciowych WMS.

Próby realizacji punktu trzeciego były podejmowane od roku 2007. Wydaje się jednak, że skutecznie udało się to zrobić dopiero w roku 2017 przez uruchomioną zbiorczą usługę WMS o nazwie Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów (KIEG)...

Pełna treść artykułu w grudowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS