Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2017, Nr 9 (268) |


• Na progu nowej ery, czyli geodezja i kartografia wobec wyzwań Linked Open Data oraz internetu 3.0 • Z okazji 25-lecia istnienia Polskiej Geodezji Komercyjnej rozmawiamy z jej prezesem Waldemarem Klockiem • GUGiK zapowiada: Cała Polska w 3D – w ramach projektu CAPAP ma powstać 15 mln modeli 3D budynków • Powstanie ...

powrót

Monika Frankowska, Ewelina Skrzypczyk

Powstanie Warszawskie w schemacie aplikacyjnym UML

1 sierpnia obchodziliśmy 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Do tego ważnego w historii Polski wydarzenia niekonwencjonalnie podeszły studentki kierunku geodezja i kartografia na Politechnice Warszawskiej. W pracy dyplomowej przygotowały diagramy do budowy bazy danych.

Rozwój komputeryzacji oraz informatyzacja społeczeństwa sprawiły, że geodezja wykorzystuje coraz więcej urządzeń oraz różnego oprogramowania do pozyskiwania i opracowywania danych. Konsekwencją jest przejście od tradycyjnych form dokumentowania danych do nowocześniejszych – polegających na tworzeniu metadanych, dzięki którym łatwiej jest konkretne dane znaleźć. Odpowiednie normy ISO oraz akty prawne opisują cały proces tworzenia, gromadzenia i udostępniania danych. Zajmuje się tym wszystkim geoinformatyka, która obejmuje m.in. opracowywanie schematów aplikacyjnych oraz wszelkiego rodzaju diagramów będących podstawą dla baz danych.

Głównym celem naszej pracy dyplomowej zatytułowanej „Schemat aplikacyjny UML dla Muzeum Powstania Warszawskiego” było wykonanie – poza oczywiście schematem aplikacyjnym – diagramu przypadków użycia oraz diagramów czynności dla tej stołecznej placówki. Utworzone diagramy zostały opracowane tak, aby były użyteczne podczas tworzenia struktury bazy danych. Pracę napisałyśmy na Politechnice Warszawskiej pod kierunkiem dr. inż. Zenona Parzyńskiego.

• Powstanie osobno, muzeum osobno

Utworzenie schematu aplikacyjnego dla Powstania Warszawskiego i Muzeum Powstania Warszawskiego okazało się bardzo ciekawym zadaniem ze względu na nietypową tematykę. Otóż samo zaprojektowanie diagramu klas, przypadków użycia i aktywności dla osoby znającej się na danym zagadnieniu nie stanowi większego problemu. Jednak utworzenie tych wszystkich elementów dla konkretnej dziedziny, niezwiązanej z geodezją, było wyzwaniem wymagającym od nas sporego zaangażowania oraz dobrej znajomości historii Warszawy z okresu II wojny światowej.

W pracy magisterskiej zdecydowałyśmy się na wykonanie dwóch osobnych schematów. Każdy z nich składa się z kilku diagramów klas. Pierwszy zawiera klasy dotyczące tylko wydarzenia historycznego, jakim było Powstanie Warszawskie (tj.: przebieg powstania, uczestnicy, miejsca walk czy też wykorzystana broń). I o tym będzie właśnie ten artykuł. Z kolei drugi schemat, którym zajmiemy się za miesiąc, odnosi się do struktury działania samego muzeum. Niektóre z klas występują w obu diagramach, co wynika z harmonizacji danych, czyli doprowadzenia ich do spójności i możliwości łączenia. W tym przypadku dane muszą być zharmonizowane, ponieważ dotyczą jednej tematyki.

• Narzędzia

Działania nad utworzeniem schematów rozpoczęłyśmy od poszerzenia wiedzy na temat Powstania Warszawskiego. Zaznajomiłyśmy się zarówno z licznymi książkami (m.in.: Korbal R., „Powstanie Warszawskie”; Hassel S., „Królestwo Piekieł. Powstanie Warszawskie”; Troński B., „Tędy przeszła śmierć. Zapiski z powstania warszawskiego”), jak i stronami internetowymi poświęconymi temu wydarzeniu. Uzyskałyśmy w ten sposób wiedzę dotyczącą przebiegu powstania oraz jego uczestników...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS