Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2017, Nr 9 (268) |


• Na progu nowej ery, czyli geodezja i kartografia wobec wyzwań Linked Open Data oraz internetu 3.0 • Z okazji 25-lecia istnienia Polskiej Geodezji Komercyjnej rozmawiamy z jej prezesem Waldemarem Klockiem • GUGiK zapowiada: Cała Polska w 3D – w ramach projektu CAPAP ma powstać 15 mln modeli 3D budynków • Powstanie ...

powrót

Rozmawiała Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Awangarda zawsze była, jest i będzie

Rozmowa z Waldemarem Klockiem, prezesem Polskiej Geodezji Komercyjnej Krajowego Związku Pracodawców Firm Geodezyjno-Kartograficznych, z okazji 25-lecia istnienia organizacji

fot. Katarzyna Pakuła-Kwiecińska
fot. Katarzyna Pakuła-Kwiecińska
KATARZYNA PAKUŁA-KWIECIŃSKA: Gratulacje z okazji jubileuszu. Związek jest tylko nieco starszy od GEODETY, można więc powiedzieć, że przeszliśmy przez lata transformacji razem. Jaki to był czas dla waszych firm i dla całej organizacji?

WALDEMAR KLOCEK: Historia zmian zachodzących na przestrzeni lat w Związku Pracodawców Firm Geodezyjno-Kartograficznych obejmuje kilka etapów, które w końcu ukształtowały taką strukturę, jaką mamy obecnie. Organ założycielski stanowili szefowie firm, które wtedy posiadały różny status prawny: od przedsiębiorstw jeszcze państwowych po spółki prawa handlowego. Związek uzyskał osobowość prawną 21 grudnia 1992 roku po zarejestrowaniu w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie. Pierwsze lata cechowała energia i entuzjazm wyzwolone przez przemiany gos­podarczo-ustrojowe zachodzące w naszym kraju. Dostrzegliś­my szansę pracy i rozwoju firm wedle naszych zamiarów i upodobań, bez odgórnie narzuconych kierunków działania. Załogi również uwierzyły w nadarzającą się szansę wynikającą z „pójścia na swoje”. Wsparciem było też bardzo pozytywne nastawienie pracowników administracji na czele z dr. inż. Remigiuszem Piotrowskim, ówczesnym głównym geodetą kraju, którego do dzisiaj wspominamy z szacunkiem za merytoryczne podejście do spraw szeroko rozumianej geodezji. To za jego czasów rozwinęły się kartografia i topografia, a także fotogrametria i cyfryzacja.

Przypomnę, w jakim stanie przejmowaliśmy firmy. Oprócz pracowników były budynki (w najgorszym razie lokale), ale zwykle bez nowoczesnego sprzętu i stosownego portfela robót. Bazę wyjś­ciową stanowiły zatem stanowiska pracy i załoga. Zarobki naszych pracowników nie przyprawiały jednak o zawrót głowy. Trzeba było inwestować w nowoczesność i każdy zarobiony grosz przeznaczać na zakupy sprzętu pomiarowego i technologii oraz udział w konferencjach i szkoleniach. Mimo trudności były to dla geodezji naprawdę dobre czasy.

Wchodząc do Unii Europejskiej, mieliś­my nowe nadzieje i nie rozczarowaliś­my się. Kiedy pojawiły się pierwsze projekty unijne, firmy z PGK radziły sobie dobrze, rozwijały się, korzystając z krajowych, a także zagranicznych doświadczeń. Dzięki wspólnym inicjatywom udało się rozwiązać wiele nabrzmiałych problemów naszego środowiska. Członkostwo w Związku Pracodawców było udziałem aż 37 największych firm geodezyjnych w Polsce, co daje obraz parcia ku jednoś­ci. GUGiK i inne instytucje związane z geodezją wielokrotnie korzystały z naszej wiedzy i doświadczenia w branży. Ale to, co dobre, nie trwa wiecznie i po latach tłustych zwykle nadchodzą chude. Tak też się stało. Lata 2015-2016 niekorzystnie zaważyły na naszej działalności. Wycisnęły piętno na tyle mocne, że dzisiaj – mimo dobrej koniunktury – trudno odzyskać równowagę.

W jakim celu 25 lat temu postanowiliście się zrzeszyć?

Nowa rzeczywistość gospodarczo-ustrojowa wymusiła sformalizowanie działań firm operujących w obszarze gospodarki rynkowej. Potrzebna nam była organizacja, która mogłaby występować w obronie interesów poszczególnych przedsiębiorstw. Wśród wytyczonych celów najważniejsze okazały się ochrona praw i występowanie jako reprezentacja członków wobec związków zawodowych, organów władzy, administracji rządowej i samorządowej, a także podejmowanie starań o podnoszenie jakości usług geodezyjnych, zgodność działań z przepisami prawa i zasadami etyki zawodowej. Nie mniej istotne były aspiracje do oddziaływania Związku na rynek usług geodezyjnych, jego normalny komercyjny charakter, a także jakość stanowionego prawa z zakresu geodezji i kartografii.

Czy obecnie nadal działacie w formie związku pracodawców, bo w przestrzeni publicznej funkcjonujecie już raczej tylko pod nazwą Polska Geodezja Komercyjna?

Po 10 latach istnienia do nazwy Krajowy Związek Pracodawców Firm Geodezyjno-Kartograficznych dodaliśmy nowy człon: Polska Geodezja Komercyjna, ale najważniejsze cele organizacji się nie zmieniły. Użytkowanie na co dzień pierwszego członu nazwy podkreśla komercyjny charakter naszej organizacji, a ponadto wynika ze względów czysto praktycznych. Cała nazwa jest zbyt długa i często przekracza możliwości edycyjne różnych formularzy.

Czy biorąc udział w przemianach własnościowych, a właściwie kreując je, zdawaliście sobie sprawę, że nie ma już od tego odwrotu?

Oczywiście zdawaliśmy sobie sprawę, że nie ma odwrotu od prywatyzacji firm, ale przecież tego chcieliśmy! Przyszedł czas, by wejść na wyższy poziom, by dokonać zmian technicznych, technologicznych i organizacyjnych. Mimo braku środków finansowych pomagaliśmy sobie solidarnie. Musieliśmy dotrzeć do pracowników i pozyskać ich zaangażowanie w przemiany. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że nam się udało. Przecież to Polska Geodezja Komercyjna wykreowała prezesów, którzy jako pierwsi dostosowali swoje przedsiębiorstwa do działań na wolnym rynku usług geodezyjnych, w większości ludzi uczciwych, z pomysłami, świetnych pionierów nowych technologii i organizatorów. Firmy skupione w naszym Związku są dla młodych ludzi gwarancją spokojnej pracy w nowoczesnym przedsiębiorstwie i bezpieczeństwa socjalnego, a osobom starszym na ogół zapewniają zatrudnienie do emerytury. Reasumując, byliśmy młodzi, pełni zapału i zdawaliśmy sobie sprawę, że od przemian nie ma odwrotu. Nadal mamy ambicje, żeby ten wózek ciągnąć, nawet gdy jest pod górkę...

Pełna treść wywiadu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS