wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Wrzesień 2017, Nr 9 (268) |


• Na progu nowej ery, czyli geodezja i kartografia wobec wyzwań Linked Open Data oraz internetu 3.0 • Z okazji 25-lecia istnienia Polskiej Geodezji Komercyjnej rozmawiamy z jej prezesem Waldemarem Klockiem • GUGiK zapowiada: Cała Polska w 3D – w ramach projektu CAPAP ma powstać 15 mln modeli 3D budynków • Powstanie ...

powrót

Jakub Łuczak

Mapa wątpliwych patronów

Choć od rozpoczęcia transformacji ustrojowej mija już 28 lat, na planach miast wciąż odnajdziemy al. Planu 6-Letniego czy ul. Czynu Społecznego. Narzędzia GIS pozwalają łatwo i szybko wskazać takie miejsca, co powinno pomóc w trwającej od ponad roku tzw. dekomunizacji.

Stopień przeprowadzenia dekomunizacji w gminach: kolor czerwony ? nie przeprowadzono, żółty ? częściowo, zielony ? całkowicie
Stopień przeprowadzenia dekomunizacji w gminach: kolor czerwony ? nie przeprowadzono, żółty ? częściowo, zielony ? całkowicie
Zgodnie z ustawą z 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (zwaną dekomunizacyjną) samorządy dostały czas do 2 września br., aby usunąć z przestrzeni pub­licznej w szczególności nazwy ulic odnoszące się do minionego ustroju politycznego.

Od podpisania tego aktu przez prezydenta lokalni włodarze przystąpili do narzuconego zadania z różnym podejściem: jedni od lat wyczekiwali takich przepisów, by pozbyć się niechlubnych nazw, o których zapomniano podczas transformacji, inni konieczność wprowadzenia korekt uznali za przykry obowiązek, nierzadko próbując sprytnie obejść ustawę (zwykle zmieniając wyłącznie uzasadnienie do uchwał o nadaniu nazwy). Jeszcze inni zmian w ogóle nie przeprowadzili. W przypadku niewykonania tego obowiązku przez właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego wojewodowie wydawać będą stosowne zarządzenia zastępcze nadające do 2 grudnia br. nowe – w myśl ustawy stosowne – nazwy.

Nadawanie nazw ulic jest niewątpliwie procesem złożonym, zależnym od wielu czynników. Nazwa, oprócz podstawowej funkcji orientacyjnej i ewidencyjnej, staje się swego rodzaju pomnikiem, włączając nazwany obiekt w system relacji kulturowych. Istotne jest zatem przeprowadzenie koniecznych zmian w duchu poprawności historycznej, ale i swoistego konsensusu społecznego, tak aby należycie rozliczyć miniony ustrój, uhonorować postaci faktycznie zasłużone dla historii kraju i regionu, a przy tym nie wprowadzać niepotrzebnego chaosu w życiu lokalnych społeczności.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS