wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Sierpień 2017, Nr 8 (267) |


• Polityka małych kroków – rozmowa z głównym geodetą kraju Grażyną Kierznowską • Wywiad z nowym prezesem SGP dr. hab. Januszem Walo • Uwaga na przekręt „na rozgraniczenie” – ostrzega Bogdan Grzechnik • O przymiocie strony. Przypadek z praktyki sądowej omawia Magdalena Durzyńska • Nowy cykl ...

powrót

Jerzy Królikowski

Zasadnicze wątpliwości

W lipcu poznaliśmy dwie istotne propozycje zmian w prawie dotyczące mapy zasadniczej. Niestety, wydają się one niekorzystne dla branży geodezyjnej i wzajemnie sprzeczne, a jedna z nich może być nawet sprzeczna z konstytucją.

Najbliżej wejścia w życie jest nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, którą 7 lipca uchwalił Sejm. O 7 lat przesunięto w niej termin, jaki powiaty mają na założenie baz GESUT i BDOT500 oraz dostosowanie mapy zasadniczej do wymagań prawnych (z 31 grudnia 2016 roku na 31 grudnia 2023 roku). Do końca 2023 r. starostwa mogą nadal prowadzić MZ w formie wektorowej według przepisów sprzed 2014 roku lub hybrydowej (czyli rastrowej uzupełnianej „wektorem”). Co ciekawe, choć projekt ustawy był rządowy, propozycja zmiany art. 53b ust. 2 Prawa geodezyjnego i kartograficznego formalnie była inicjatywą poselską zgłoszoną już na posiedzeniu sejmowej komisji. Dzięki temu można było uniknąć konsultacji społecznych i ewentualnych obiekcji branży geodezyjnej.

Przypomnijmy, że według naszego raportu o cyfryzacji powiatowej geodezji (GEODETA 12/2016) jeszcze w co 20. badanym starostwie funkcjonują wyłącznie analogowe mapy zasadnicze, a w 16% samorządów są one w przewadze (stan na koniec października 2016 r.). Dane wektorowe (również te niespełniające aktualnych standardów) są jedyną formą prowadzenia MZ w 43% powiatów, a w przypadku kolejnych 13% są one w przewadze.
Biorąc pod uwagę powyższe dane, nie dziwi przesuwanie terminu, choć zastanawia, dlaczego jest on aż tak odległy. Jak 5 lipca wyjaśniał w Sejmie wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński, obecnie aż 78% powierzchni kraju nie jest pokryte wymaganymi prawem geodezyjnymi bazami. Rozwiązanie tego problemu wymaga więc ogromnych wysiłków, przede wszystkim finansowych. Kluczowe będą tu środki z bieżącej unijnej perspektywy, a ta będzie rozliczana właśnie do końca 2023 roku.

– Poprawka ma charakter porządkujący. Dokumenty, które były przed zakończeniem 2016 r., nadal funkcjonują, bo nie ma innego wyjścia. Chodziło tylko o to, czy uznać je za zarchiwizowane, czy nie. Nie można uznać czegoś za zarchiwizowane, jeżeli nie ma się czegoś innego – lepszego. W tym wypadku powiatowe ośrodki niczego lepszego nie mają – wyjaśniała w Sejmie Grażyna Kierznowska, główny geodeta kraju.

Warto również przytoczyć wypowiedź Mariusza Przerwy z sejmowego Biura Legislacyjnego: „Poprawka ma charakter retroaktywny. Zwróćcie państwo na to uwagę i miejcie tego świadomość, że jeżeli zostanie to zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego, to Trybunał nie będzie miał wątpliwości, że poprawka jest niezgodna z konstytucją”...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS