wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Sierpień 2017, Nr 8 (267) |


• Polityka małych kroków – rozmowa z głównym geodetą kraju Grażyną Kierznowską • Wywiad z nowym prezesem SGP dr. hab. Januszem Walo • Uwaga na przekręt „na rozgraniczenie” – ostrzega Bogdan Grzechnik • O przymiocie strony. Przypadek z praktyki sądowej omawia Magdalena Durzyńska • Nowy cykl ...

powrót

Opracowanie redakcji

Uciekający Kub, czyli geodeci apelują do ministra

W obliczu przesunięcia terminu wprowadzenia Kodeksu urbanistyczno-budowlanego na I kwartał roku 2018, prosimy pana ministra o podjęcie działań zmierzających do zmian w geodezji bez oczekiwania na wprowadzenie Kub, bo zmiany te są konieczne dla jej sprawnego bieżącego funkcjonowania – piszą w liście skierowanym do wiceministra Tomasza Żuchowskiego członkowie doradczego zespołu ds. rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii. Pod apelem podpisała się większość składu zespołu.

Prace zespołu działajacego przy ministrze infrastruktury i budownictwa początkowo szły całkiem dobrze. Wiceminister Tomasz Żuchowski wiosną br. powołał w skład tego gremium specjalistów z dużym doś­wiadczeniem. Zespół najpierw podzielił się na podzespoły tematyczne kierowane przez osoby znane w środowisku geodezyjnym, a zaraz potem ruszył do pracy i już w czerwcu przedstawił pierwsze wyniki.

Wiceminister zapowiadał pogłębioną dyskusję, dialog z branżą i projekty zmian w prawie jeszcze na jesień tego roku. Bardzo ważnym elementem prawnej układanki dla geodezji miał być Kodeks urbanistyczno-budowlany, nad którym prace są już mocno zawansowane. Wiele rozwiązań dotyczących funkcjonowania geodezji i geodetów, jak na przykład wprowadzenie opłaty ryczałtowej i likwidacja licencji czy określenie terminów załatwienia spraw w urzędzie i likwidacja instytucji uwierzytelniania, miały być załatwione w kodeksie. Problem w tym, że prace nad kodeksem cały czas się opóźniają i miesiące rozciągają się na lata. Nie bez znaczenia jest zapewne to, że pierwsza wersja Kub, mimo iż przez MIB głoś­no reklamowana, nawet przez prawników rządowych została bardzo surowo oceniona.

Od tego czasu prace nad Kub prowadzone są w zaciszu rządowych gabinetów i trudno się czegokolwiek na ich temat dowiedzieć. Ostatnio trafiła do mediów informacja, że jednym z kodeksowych „ułatwień” w procesie inwestycyjnym ma być nowy przepis umożliwiający projektowanie na mapie zasadniczej prosto z PODGiK, zamiast na mapie do celów projektowych. To byłaby zmiana przeciwna temu, czego domagają się geodeci...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS