wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Sierpień 2017, Nr 8 (267) |


• Polityka małych kroków – rozmowa z głównym geodetą kraju Grażyną Kierznowską • Wywiad z nowym prezesem SGP dr. hab. Januszem Walo • Uwaga na przekręt „na rozgraniczenie” – ostrzega Bogdan Grzechnik • O przymiocie strony. Przypadek z praktyki sądowej omawia Magdalena Durzyńska • Nowy cykl ...

powrót

Rozmawiała Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Polityka małych kroków

Rozmowa z Grażyną Kierznowską, nowo powołanym głównym geodetą kraju, o budowaniu porozumienia między geodetami i poprawianiu warunków pracy w terenie

KATARZYNA PAKUŁA-KWIECIŃSKA: Skończyła pani studia geodezyjne w Olsztynie i pracowała jako geodeta powiatowy w Kraśniku. Poza tym niewiele o nowym głównym geodecie kraju wiemy. Czy ma pani jakieś korzenie geodezyjne?

GRAŻYNA KIERZNOWSKA: Wybrałam geodezję i trafiłam bardzo dobrze, bo swojego zawodu bym nie zmieniła, ale zdecydował o tym – jak to często w życiu bywa – przypadek. Zależało mi na studiowaniu w Olsztynie i bardzo spodobało mi się miasteczko akademickie, więc szukałam studiów technicznych właśnie tam.

Zaraz po studiach miała pani jeszcze kilkuletnią przygodę z wojewódzkim biurem geodezji i terenów rolnych.

Tak i dzięki zdobytemu tam doświadczeniu oraz późniejszej pracy w Starostwie Powiatowym w Kraśniku znam problemy i specyfikę pracy zarówno wykonawców geodezyjnych, jak i pracowników administracji.
(...)

W końcu stanęła pani do konkursu na GGK i spośród dwóch osób rekomendowanych przez komisję minister wybrał właśnie panią. Co zawierała pani wizja geodezji przedstawiona ministrowi?

Dzięki doświadczeniu znam geodezję od podszewki. Wiem, jakie problemy mają zarówno geodeci powiatowi, jak i ci po stronie wykonawstwa, a także co się dzieje na styku między nimi. W mojej wizji zdiagnozowałam problemy i zaproponowałam sposoby ich rozwiązania. Widocznie pan minister uznał, że moja propozycja jest właściwa. Niedługo będzie się można przekonać, czy zaproponowane i wprowadzane zmiany dają oczekiwane efekty.

Może przynajmniej jakieś priorytety mogłaby pani wymienić?

Teraz w GUGiK-u pracujemy m.in. nad planem naprawczym dla ZSIN-u [Zintegrowany System Informacji o Nieruchomościach – red.]. Wkrótce zakończą się prace zespołu roboczego ds. oceny efektywności procesu cyfryzacji i modernizacji ewidencji gruntów i budynków. Ich efektem będą rekomendacje w zakresie koniecznych do podjęcia działań, które przyczynią się do budowy kompletnego i operacyjnie użytecznego ZSIN-u. Już mogę zdradzić, że te rozwiązania na pewno pomogą geodetom powiatowym w pracy.
Kolejnym problemem do rozwiązania jest styk na poziomie administracja państwowa – wykonawcy prac geodezyjnych. Bardzo zależy mi na pogodzeniu interesów obu tych grup. Moim marzeniem jest stworzenie płaszczyzny porozumienia między nimi. Staram się znaleźć sposób, aby wymagania w każdym ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej na terenie całej Polski były w miarę możliwości ujednolicone.
Jednym z pomysłów, który już realizuję, jest utworzenie swego rodzaju wytycznych technicznych, zebranie kompendium wiedzy w formie tzw. dobrych praktyk. Wszelkie interpretacje i nieścisłości prawne powinny być dostępne w jednym miejscu, na stronie internetowej. Takie kompendium do dobrowolnego wykorzystania na pewno ułatwiłoby pracę zarówno ośrodkowi, jak i geodecie wykonującemu prace geodezyjne.
(...)

Duże znaczenie dla geodetów może mieć opracowywany od dłuższego czasu Kodeks urbanistyczno-budowlany (Kub). Czy sądzi pani, że uda się tę inicjatywę doprowadzić wreszcie do finału?

Jest to na pewno bardzo trudna ustawa, rozległa, i chyba dobrze, że jest procedowana długo, bo zostało do niej zgłoszonych wiele uwag. Wiem, że są one analizowane. Prace nad kodeksem w MIB są zaawansowane i bierzemy w nich udział na tyle, na ile jesteśmy potrzebni. Przede wszystkim staramy się pilnować roli geodety w procesie inwestycyjnym.

Czy wpisanie w Kub geodety jako uczestnika procesu budowlanego jest pani zdaniem niezbędne, czy nie ma większego znaczenia dla naszego zawodu?

Rola geodety w procesie inwestycyjnym jest bardzo istotna i dla mnie najważniejsze jest doprecyzowanie zadań, które w tym procesie powinien wykonać geodeta. Powinno być określone jednoznacznie, że projekt ma być wykonany na mapie do celów projektowych, że geodeta ma wytyczyć obiekt i ma go zainwentaryzować. I to jest bardzo ważne.

Przez mapę do celów projektowych rozumie pani…

Mapę zaktualizowaną przez geodetę. Następna kwestia – inwentaryzacja ma być zrobiona przez geodetę przed zasypaniem przyłączy. Jeżeli takie sprawy zostaną precyzyjnie ustalone, to będzie z wielką korzyścią dla wszystkich...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS