Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2017, Nr 6 (265) |


• Pomiarowy zawrót głowy, czyli geodezyjna obsługa budowy Lech Coastera w Chorzowie • Dzika droga – skutki modernizacji EGiB opisuje Bogdan Grzechnik • Jak i co wyceniać? – przypadki z praktyki sądowej omawia Magdalena Durzyńska • Raport nt. postępów w modernizacji ewidencji gruntów i budynków • Gruntowe ...

powrót

Anna Wardziak

Gdzie warto studiować?

Kierunek geodezja i kartografia ma się całkiem dobrze mimo głoszonych ostatnio obaw o radykalne zmniejszenie liczby studentów na polskich uczelniach. Wygląda na to, że wprowadzone z nowym rokiem zmiany prawne mu nie zaszkodziły.

Wyjaśnijmy, o jakie zmia­ny chodzi. W poprzednich la­tach pieniądze dla uczelni wyższych resort nauki dzielił według algorytmu, który premiował placówki przyjmujące najwięcej studentów. Zgodnie z podpisanym 7 grudnia 2016 r. rozporządzeniem ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina od br. zasady te uleg­ły zmianie. Nowy algorytm premiuje m.in. utrzymanie na uczelni relacji pomiędzy liczbą studentów a liczbą kadry dydaktycznej – wynoszącej 13 studentów na jednego wykładowcę. Poza tym zmniejsza tzw. efekt dziedziczenia dotacji z roku na rok. Dotacja powiązana jest też z kategorią naukową jednostki (nadawaną przez Polską Komisję Akredytacyjną) i z liczbą realizowanych tam projektów badawczych.

Nie wygląda, żeby same uczelnie – jeśli chodzi o limity przyjęć na kierunek geodezja i kartografia – zamierzały uczynić jakieś większe ruchy. Niezmiennie od kilku lat chcą go uruchomić 23 placówki, w tym 14 pub­licznych. Na nowych studentów czeka aż blisko 3,6 tys. miejsc na studiach I stopnia (inżynierskich), w tym ponad 2 tys. w szkołach publicznych. W stosunku do roku ubiegłego jest to spadek o niecałe 200 miejsc (5,2%).

Jeśli chodzi o studia inżynierskie, na uczelniach pub­licznych zdecydowanie przeważają miejsca na studiach stacjonarnych (64%), a na niepublicznych odwrotnie – na niestacjonarnych (63%). Jeś­li natomiast wziąć pod uwagę pełną ofertę (studia magisterskie i inżynierskie), to w uczelniach publicznych studia stacjonarne stanowią 65%, a w niepublicznych – 36%. Spośród 14 szkół publicznych najwięcej nowych żaków są gotowe przyjąć dwie placówki krakowskie (26% wszystkich miejsc na studiach inżynierskich, rok temu 20%). Jednak rekord – jak w poprzednich latach – należy do niepub­licznej Uczelni Warszawskiej im. M. Skłodowskiej-Curie (patrz wykres), która dysponuje aż 500 miejscami, choć dotąd nie znalazła aż tylu chętnych.

A teraz kilka nowości. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie zdecydował się poszerzyć swoją ofertę o studia inżynierskie niestacjonarne, a Politechnika Gdańska, Politechnika Wrocławska oraz PWSTE w Jarosławiu – o studia magisterskie stacjonarne...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS