Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2017, Nr 6 (265) |


• Pomiarowy zawrót głowy, czyli geodezyjna obsługa budowy Lech Coastera w Chorzowie • Dzika droga – skutki modernizacji EGiB opisuje Bogdan Grzechnik • Jak i co wyceniać? – przypadki z praktyki sądowej omawia Magdalena Durzyńska • Raport nt. postępów w modernizacji ewidencji gruntów i budynków • Gruntowe ...

powrót

Rozmawiał Damian Czekaj

Od matematyki do GNSS

Rozmawiamy z Kariną Wilgan, laureatką tegorocznego stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, absolwentką Politechniki Wrocławskiej (kierunek matematyka) oraz doktorantką w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Byłaś zaskoczona informacją o przyznaniu stypendium?

Mile zaskoczona. Podanie o stypendium składałam również w zeszłym roku, ale się nie udało. Podobnego wyniku spodziewałam się i teraz. Przez te kilka lat pracy naukowej nauczyłam się, że często trzeba sobie radzić z porażkami, odrzuconymi artykułami, projektami, o nagrodach nie wspominając. Jest to coś, co zdarza się na każdym etapie pracy naukowej, ale przypuszczam, że na samym początku znacznie częściej. Ważne jest, aby wyciągać wnioski, gdy coś się nie uda i starać się poprawić dostrzeżone mankamenty, a z czasem tych porażek będzie trochę mniej. Dlatego bardzo się cieszę, że zostałam wyróżniona w tym roku. Najwyraźniej mój poprawiony wniosek spodobał się komisji.

Ktoś cię namawiał do aplikowania?

Mój promotor prof. Jarosław Bosy zawsze zachęca osoby z naszego zespołu – grupy GNSS&meteo, do składania wniosków o stypendia, projekty czy nagrody. Z biegiem lat nauczyłam się, że zawsze warto próbować i przestałam potrzebować tych przypomnień.

Jakimi osiągnięciami możesz się już pochwalić?

Na koncie mam trzy artykuły w czasopismach z listy A Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w których jestem pierwszym autorem, i jeden, w którym jestem jedynym autorem. Artykuły te składają się na mój doktorat i wszystkie dotyczą podobnego tematu, czyli budowania modelu troposfery, przede wszystkim na potrzeby precyzyjnego pozycjonowania. Byłam również wykonawcą w trzech polskich projektach badawczych i rozwojowych Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Ponadto jestem kierownikiem projektu NCN Preludium i członkiem międzynarodowej akcji COST ES1206 [skupia ona specjalistów z Europy prowadzących badania nad zastosowaniem nawigacyjnych systemów satelitarnych w analizach stanu atmosfery – red.]. Odbyłam także trzy zagraniczne staże naukowe. We wniosku o stypendium musiałam również zawrzeć opis swoich dokonań naukowych i planów na przyszły rok.

Opowiedz, jak łączysz w swoich badaniach elementy geodezji i meteo­rologii.

W ostatnich kilku dekadach systemy obserwacji GNSS oraz systemy meteo­rologiczne były rozwijane oddzielnie, a interdyscyplinarne projekty stanowiły rzadkoś­ć. Obecnie zauważono, że współpraca tych dwóch dziedzin może być bardzo owocna dla każdej z nich. ..

Pełna treść wywiadu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS