Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2017, Nr 5 (264) |


• Mobilna Platforma Górnicza – system do geodezyjnej inwentaryzacji szybów • Niechciana mapa – ile jest prawdy w pogłoskach o spadku zamówień na mapy do celów projektowych • Jak z daczy zrobić dom? Czyli kwestia aktualności ewidencji gruntów i budynków • Modelowanie fali zarejestrowanej w sposób prawie ciągły w ...

powrót

Anna Wardziak

Lubelskie w centrum uwagi

Mapy Roku wyróżnione przez Stowarzyszenie Kartografów Polskich

– Publikacja ta po raz pierwszy pokazuje w tak szczegółowej skali obraz całego Roztocza od Kraśnika do Lwowa i stanowi rezultat kilkunasto­letnich badań tego regionu prowadzonych przez autorów opracowania – tak o podwójnie docenionej (zarówno przez specjalistów, jak i publiczność) mapie Roztocza mówi współautor dr Krzysztof Kałamucki.

Tradycyjny konkurs Stowarzyszenia Kartografów Polskich „Mapa Roku” przeprowadzono podczas II Akademii Kartografii i Geoinformatyki we Wrocławiu (28-?29 marca). Tym razem wyjątkowo równolegle odbyły się dwie edycje: za rok 2015 i 2016. – Zgłoszono stosunkowo niewielką liczbę map (11 wydawców, 22 tytuły), co pozwoliło na przeprowadzenie obu rywalizacji jedynie w kategoriach „Mapa turystyczna” oraz „Inne mapy i atlasy (drukowane)” – wyjaśnia komisarz konkursów dr Jan Krupski. W rezultacie tytułem „Mapy Roku” mogą się szczycić 4 opracowania (szczegóły w tabeli). Podobnie jak w latach poprzednich poza głosowaniem zawodowych kartografów (członków SKP) wszys­cy uczestnicy Akademii przyznawali Nagrody Publiczności. Co ważne, w konkursach tych nie ma jury, podliczane są tylko głosy oddane w trybie tajnym.

Wydawcy zwycięskich map otrzymali tradycyjnie honorowe plakietki SKP. Statuetki Głównego Geodety Kraju, patrona obu konkursów, wręczyła podczas Akademii p.o. GGK Grażyna Kierznowska. Ponadto wydawcy nagrodzonych opracowań otrzymali prawo umieszczania na nich i wszelkich materiałach promocyjnych związanych z tymi publikacjami informacji o uzyskanym wyróżnieniu wraz z logo SKP na trzy lata (do połowy 2020 roku).

W osobnym konkursie „Internetowa Mapa Roku” im. Krzysztofa Buczkowskiego (edycja 2016/2017) zgłoszono 9 propozycji, a zwyciężyła animowana prezentacja kartograficzna „Rozwój zabudowy Lublina”, której autorem i wykonawcą jest firma GIS-Expert z Lublina (wszyscy laureaci w tabeli). Ta inter­aktywna mapa pozwala prześledzić chronologiczny rozwój układu osadniczego stolicy Lubelszczyzny od końca XIX wieku do dzisiaj. (...)

Jak podkreśla członek jury tego konkursu dr inż. Paweł J. Kowalski (Zakład Kartografii Politechniki Warszawskiej), o zwycięstwie przesądziły walory estetyczne i funkcjonalne prezentacji, jej spójność i czytelność. – Główny temat przedstawiony jest wyraziś­cie, a treść referencyjna ograniczona do minimum – dodaje. Zmienna wizualna barwy do porządkowania grup wiekowych dobrana właściwie (choć nie bez zastrzeżeń). Do tego bardzo intuicyjna legenda. Drugi składnik to użyteczność – możliwość sterowania animacją i widokiem mapy...

Pełna treść artykułu (wraz ze szczegółowymi wynikami konkursów SKP) w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS