Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2017, Nr 5 (264) |


• Mobilna Platforma Górnicza – system do geodezyjnej inwentaryzacji szybów • Niechciana mapa – ile jest prawdy w pogłoskach o spadku zamówień na mapy do celów projektowych • Jak z daczy zrobić dom? Czyli kwestia aktualności ewidencji gruntów i budynków • Modelowanie fali zarejestrowanej w sposób prawie ciągły w ...

powrót

Jerzy Królikowski

Co gryzie samorządy?

Seminarium „Organizacja i struktura infrastruktury informacji przestrzennej w samorządach terytorialnych”, Warszawa, 19-20 kwietnia

Powiaty i gminy z jednej strony tworzą najbardziej kluczowe dla funkcjonowania państwa rejestry danych przestrzennych, a z drugiej – mają z nimi najwięcej problemów. Przyczyn tych kłopotów jest wiele, podobnie zresztą jak propozycji ich rozwiązania.

Okazją do dyskusji na ten temat było seminarium zorganizowane w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego przez Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich oraz Unię Metropolii Polskich. Uczestniczyło w nim blisko stu samorządowców, przedstawicieli urzędów centralnych oraz świata nauki.

• Po pierwsze, współpraca

Jedną z najczęściej poruszanych kwestii była nieefektywna koordynacja działań wszystkich uczestników budowy krajowej infrastruktury informacji przestrzennej (IIP), a szczególnie trudne relacje rząd – samorząd. Problem ten świetnie znamy w geodezji. Zgodnie z ustawą o IIP za temat danych „działki ewidencyjne” odpowiada GUGiK, ale w praktyce ma on niewielki wpływ na to, co dzieje się w powiatach, które prowadzą ewidencję gruntów i budynków według włas­nego widzimisię. Skutki tego wyraźnie widać po miernych postępach w budowie zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN). Rozwiązanie powinno działać pełną parą już od kilku miesięcy, a na razie wstępnie zasiliło je tylko kilkadziesiąt powiatów. Jak na seminarium szczerze przyznała p.o. GGK Grażyna Kierznowska, w rezultacie ten kosztujący setki milionów złotych system na razie pozostaje bezużyteczny. Mimo to zapewniła, że projekt będzie kontynuowany.

Jeszcze gorsza sytuacja panuje w gminach, które tworzą dokumenty planis­tyczne. Wiele z nich ma wciąż formę analogową, a te wektorowe przybierają bardzo różnorodne formy. Nic dziwnego – do dziś nie wprowadzono bowiem żadnego krajowego standardu dla cyfrowych planów zagospodarowania czy studiów uwarunkowań. Sytuację ma zmienić tworzony właśnie Kodeks urbanistyczno-budowlany (Kub). Jak powiedział Jarosław Zawadzki z poznańskiego Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ, ustawa ta wydaje się krokiem w dobrym kierunku, ale diabeł tkwi w szczegółach, a konkretnie w rozporządzeniu, którego treści jeszcze nie znamy. – Akt ten musi być opracowany wyjątkowo starannie, w przeciwnym razie dane planistyczne będą trapione przez te same problemy co EGiB – stwierdził.

Analogia z ewidencją gruntów nasuwa się także dlatego, że Kub ma wprowadzić tzw. Rejestr Urbanistyczno-Budowlany, czyli – najkrócej mówiąc – odpowiednik ZSIN dla dokumentów planistycznych. Obawy, że podzieli on losy systemu GUGiK-u, nie są więc bezzasadne. Jakby tego było mało, w kwestii koordynacji budowy krajowej IIP mocno namieszały ostatnio roszady kompetencyjne polegające na przeniesieniu odpowiedzialności za to zagadnienie z GUGiK-u do Ministerstwa Cyfryzacji...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Zwycięski projekt studentów AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama