Grzegorz Ninard
Decyzja o odmowie
Weryfikacja wyników prac geodezyjnych, cz. V. Prowadzenie postępowania administracyjnego w przedmiocie weryfikacji wyników prac geodezyjnych jest zupełnie nowym elementem tej procedury, nieznanym dotychczasowym rozwiązaniom prawnym, i jednocześnie jej ostatnim etapem.
|
O ile elementy tej procedury wskazane we wcześniejszych artykułach [patrz GEODETA 12/2016-3/2017 – red.] znajdowały swój odpowiednik w przepisach uprzednio obowiązujących, o tyle postępowanie administracyjne prowadzone w celu wydania decyzji o odmowie przyjęcia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (dalej PZGiK) zbiorów danych lub innych materiałów jest nową konstrukcją prawną.
Jak zauważył Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26 maja 2009 r. [I OSK 761/08, cbosa], zarówno we wcześniejszym orzecznictwie NSA, jak i w aktualnym orzecznictwie sądów administracyjnych obu instancji dopuszcza się w określonych sprawach administracyjnych, aby pozytywne załatwienie sprawy nastąpiło poprzez podjęcie czynności materialno-technicznej, jednak odmowa dokonania takiej czynności winna być dokonana w drodze decyzji, albowiem jest to negatywne rozstrzygnięcie w sprawie administracyjnej, o której załatwienie zwróciła się strona mająca w tym interes prawny. „Taki kierunek orzecznictwa znajduje również oparcie w doktrynie. Wprawdzie konstrukcja domniemania załatwienia sprawy przez organ w drodze decyzji administracyjnej jest dyskusyjna, to jednak ciągle aktualny i przekonywujący jest pogląd, że »powyższe domniemanie ma sens wówczas, gdy przepisy prawa upoważniają organ administracji do załatwienia sprawy administracyjnej, lecz nie określają formy rozstrzygnięcia tej sprawy. Nie można bowiem uznać za rozsądne stanowiska, że jeżeli w przepisach określono właściwość organu administracji publicznej do załatwienia pewnej kategorii spraw administracyjnych, to sprawy te nie mogą być rozstrzygane tylko dlatego, że ustawodawca nie określił formy rozstrzygnięcia« [M. Jaśkowska, A. Wróbel: Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz, Wyd. Zakamycze 2005, s. 611]”.
• Przyjęcie materiałów albo decyzja odmowna
Wyrazem takiego stanowiska jest również przyjęta w Prawie geodezyjnym i kartograficznym (dalej Pgik) konstrukcja instytucji weryfikacji wyników prac geodezyjnych (w niniejszym artykule rozumie się przez to również prace kartograficzne). Pozytywny efekt weryfikacji skutkuje przyjęciem tych wyników do zasobu w drodze czynności materialno-technicznej. Negatywny efekt weryfikacji, przy wejściu w spór wykonawcy z organem, przyjmuje postać decyzji administracyjnej...
Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
powrót
|