Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2017, Nr 3 (262) |


• Bezrobocie wśród geodetów i kartografów 2016 – coroczny raport z rynku pracy • Dobra, zmiana w geodezji, czyli podsumowanie dotychczasowych dokonań rządzących w geodezji • Mówię urzędnikom: sprawdzam! Waldemar Izdebski wskazuje, co zrobić, żeby nie zmarnować kolejnych milionów na K-GESUT • Galileo zaczyna się liczyć. ...

powrót

Rozmawiał Jerzy Królikowski

GIS powie, gdzie spadnie drzewo

O praktycznych zastosowaniach badań krajobrazu z wykorzystaniem GIS-owych narzędzi rozmawiamy z Karoliną Ziębą-Kulawik – laureatką tegorocznego konkursu stypendialnego Fundacji im. Anny Pasek

Tatry okiem satelity RapidEye. Tego typu zdjęcia w podczerwieni  pomagają zlokalizować chorą i osłabioną roślinność
Tatry okiem satelity RapidEye. Tego typu zdjęcia w podczerwieni pomagają zlokalizować chorą i osłabioną roślinność
GEODETA: Kiedy zaczęła się pani przygoda z GIS-em?

KAROLINA ZIĘBA-KULAWIK – doktorantka w Laboratorium Geomatyki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie: Pierwszą styczność z GIS-em miałam na początku studiów inżynierskich na kierunku architektura krajobrazu. Poznawaliśmy tam np. obsługę programu ArcGIS czy wykonywanie podstawowych analiz przestrzennych. Głębiej w tę technologię weszłam na studiach magisterskich, gdzie do wyboru mieliśmy bardziej specjalistyczne zajęcia, np. ze skanowania laserowego. Ale początkiem mojej fascynacji GIS-em był udział na I roku studiów magisterskich w obozie naukowym GeoGorce 2013, gdzie m.in. realizowaliśmy naziemne skanowanie oraz złożone analizy przestrzenne wybranych fragmentów tych gór. Po skończeniu studiów magis­terskich przez rok pracowałam w firmie ProGea Consulting, gdzie zajmowałam się danymi z lotniczego skanowania laserowego kraju w ramach projektu ISOK. To właśnie wtedy postanowiłam rozwijać swoje zainteresowanie GIS-em na studiach doktoranckich. Konsekwencją tej decyzji było również zapisanie się na studia podyplomowe z systemów informacji geograficznej oraz skaningu laserowego na Akademii Górniczo-Hutnicznej w Krakowie.

Oprócz GeoGorców brała pani udział także w studenckich pomiarach dębu Bartek czy Jaskini Łokietka. Takie obozy to tylko fajna wycieczka czy jednak coś więcej?

Z wycieczką mają one niewiele wspólnego. To przede wszystkim ciężka praca. Szczególnie cenię sobie projekt „Bartek 3D”, bo mogliśmy się tam nauczyć od podstaw organizacji pracy przy skanowaniu laserowym – od zaplanowania i wykonania pomiaru, po przetworzenie chmury punktów. Z niektórymi wyzwaniami początkowo nie dawaliśmy sobie rady i potrzebowaliśmy pomocy z zewnątrz. Ale zdobyta wiedza nie poszła na marne, bo już w kolejnym projekcie dotyczącym pomiarów Jaskini Łokietka mieliśmy wypracowany schemat postępowania z tymi danymi i poszło nam znacznie sprawniej. Takie wyjazdy są nie do przecenienia, bo na obowiązkowych zajęciach na uczelni po prostu nie ma czasu, by dobrze poznać poszczególne etapy tego typu prac.

W pracy doktorskiej chce się pani skupić na krajobrazach. To popularny temat badań wśród naukowców zajmujących się GIS-em. Co planuje pani wnieść w tym zakresie?

Chcę opracować metodykę badań dotyczących monitorowania krajobrazu. Zamierzam skupić się, po pierwsze, na rekonstrukcji krajobrazu, do czego wykorzystam archiwalne zobrazowania satelitarne. Po drugie, chcę się zająć prognozami przemian krajobrazu uwarunkowanych zarówno czynnikami naturalnymi, jak i antropogenicznymi. Będę badała kompleksy leśne dwóch parków narodowych – Tatrzańskiego oraz Gorczańskiego. Oprócz zdjęć satelitarnych zamierzam wykorzystać również dane z lotniczego skanowania z projektu ISOK...

Pełna treść rozmowy w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Akademia INSPIRE w Norwegii
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama