Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2017, Nr 1 (260) |


• Plusy i minusy 2016 – doroczne podsumowanie wydarzeń w branży • Pomiary na progu, czyli geodezyjne aspekty modernizacji Wielkiej Krokwi w Zakopanem • Lepszy niż GPS – uruchomiono pierwsze usługi europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo • Warszawa 1912: o planie lindleyowskim do wielkich celów opowiada dr ...

powrót

Grzegorz Ninard

Z odmową przyjęcia prac dawniej tylko do sądu

Weryfikacja wyników prac geodezyjnych, cz. II. W poprzednim stanie prawnym procedura weryfikacji wyników była regulowana w czterech paragrafach, a obecnie – w jednym artykule, mimo iż nastąpiło jej znaczące skomplikowanie i pojawienie się dodatkowych elementów, nieznanych poprzednio. Nie dziwią więc wady tej regulacji.

Przekazanie przez wykonawcę do organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej (dalej SGiK), do którego zostały zgłoszone prace geodezyjne (w niniejszym artykule rozumie się przez to również prace kartograficzne), wyników tych prac powoduje rozpoczęcie kolejnej procedury uregulowanej przepisami Prawa geodezyjnego i kartograficznego (dalej Pgik), tj. weryfikacji wyników prac geodezyjnych. Zgodnie z art. 12b Pgik organ SGiK, do którego przekazane zos­tały zbiory danych lub inne materiały stanowiące wyniki prac geodezyjnych lub prac kartograficznych, niezwłocznie weryfikuje je pod względem zgodnoś­ci z przepisami prawa obowiązującymi w geodezji i kartografii, w szczególnoś­ci dotyczącymi:
1) wykonywania pomiarów, o których mowa w art. 2 pkt 1 lit. a, oraz opracowywania wyników tych pomiarów;
2) kompletności przekazywanych wyników wykonanych prac.

Poddanie weryfikacji wyników prac geodezyjnych przez organy administracji publicznej nie jest nowością w prawie polskim [analogicznie jak ich zgłaszanie przez wykonawców opisane w GEODECIE 12/2016 – red]. Pierwsze tego typu zapisy pojawiły się już w ustawie z 15 lipca 1925 r. o mierniczych przysięgłych (DzU z 1928 r. nr 46, poz. 454 ze zm.), choć jako wyjątek od zasady, która formułowała samodzielność wykonywania funkcji mierniczego przysięg­łego. Zgodnie bowiem z art. 11 tej ustawy obliczenia, plany oraz sporządzone z nich odrysy i odbitki, podpisane przez mierniczego przysięgłego i opatrzone jego pieczęcią oraz datą i liczbą dziennika, posiadały znaczenie dokumentu urzędowego, o ile potwierdzenie, względnie sprawdzenie ich przez władze rządowe, nie było wymagane przez ustawy bądź obowiązujące rozporządzenie.

Na podstawie art. 9 ust. 2 dekretu z 13 czerwca 1956 r. o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej (DzU nr 25, poz. 115 ze zm.) minister spraw wewnętrznych wydał zarządzenie z 8 grudnia 1959 r. w sprawie zgłaszania robót geodezyjnych i kartograficznych i przekazywania materiałów powstałych w wyniku tych robót organom państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej (MP nr 102, poz. 545). Zgodnie z jego § 13 pkt 1 organ państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej przyjmujący materiały geodezyjne i kartograficzne sprawdzał, czy przekazywane materiały są kompletne i czy ich skład jest zgodny z przepisami technicznymi.

Wejście w życie Pgik niewiele zmieniło z punktu widzenia sposobu regulacji powyższego zagadnienia. Sama ustawa nadal nie formułowała instytucji weryfikacji wyników prac geodezyjnych. Obowiązek taki wynikał natomiast z § 11 rozporządzenia ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa z 15 maja 1990 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych oraz przekazywania materiałów i informacji powstałych w wyniku tych prac do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (DzU nr 33, poz. 195) wydanego na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 1 Pgik. Zgodnie z jego postanowieniam...


Pełna treść artykułu w gstyczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS